Akromegalie

Když se řekne akromegalie, většina z nás si představí člověka obrovských rozměrů. Velké ruce, nohy, vysoké čelo nebo mohutná čelist. Akromegalii způsobuje nadměrná tvorba růstového hormonu a je velmi těžko rozpoznatelná.

 

Akromegalie je hormonální porucha způsobená nadměrnou tvorbou růstového hormonu v dospělosti. Tento hormon vytváří a následně vylučuje orgán uložený na spodní části mozku – tzv. podvěsek mozkový neboli hypofýza. Ta má podobu váčku spojeného stopkou s mozkem.

 

Růstový hormon ovlivňuje celou řadu procesů v našem těle. Především v období dospívání má pozitivní vliv na růst kostí. V dospělosti se podílí například na tvorbě kostní a svalové hmoty, správném fungování srdečního svalu nebo na průběhu metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. Zároveň stimuluje zadržování vody v organismu. Pokud je ale růstový hormon v dospělosti vylučován v nadbytku, způsobuje zvětšování koncových částí těla (rukou, nohou, čelisti), a rovněž vnitřních orgánů člověka. Tito lidé trpí akromegalií. Ze statistik vyplývá, že se akromegalie vyskytuje u 50 až 60 lidí na milion obyvatel. Každý rok se objeví přibližně tři noví akromegalici na milion obyvatel.
V České republice žije zhruba 400 pacientů s akromegalií. Je však možné, že toto číslo je vyšší a pohybuje se až kolem 700 – 800 pacientů.

 

Akromegalie je potvrzena na základě výsledku krevního odběru pacienta. Dalším krokem je pátrání po příčině nadměrné hladiny růstového hormonu. Nejčastější příčinou nadprodukce růstového hormonu je nezhoubný nádor podvěsku mozkového. Přistupuje se tedy k vyšetření pomocí magnetické rezonance, během níž se zobrazí velikost nádoru. Následují další vyšetření, která odhalí stav jednotlivých orgánů, například EKG,rentgen, kolonoskopie a další.
Léčba akromegalie

 

Akromegalie je léčitelná choroba. Nemoc ovšem postupuje pomalu a spousta pacientů příznaky vůbec nepozná. K lékaři tedy přichází již s rozvinutou formou onemocnění. Uvádí se, že u pacientů nad 50 let se průměrná doba od prvních příznaků až po stanovení diagnózy pohybuje okolo dvanácti let. Odstranění takto pokročilého nezhoubného nádoru podvěsku mozkového je obtížné, avšak i v tomto případě je léčba možná.

 

Ve více jak polovině případů se podaří odstranit celý nádor a dochází k úspěšnému vyléčení. Pokud operativní zákroky nejsou úspěšné, mohou lékaři přistoupit k ozáření zbytku adenomu hypofýzy pomocí Leksellova gama-nože. Tento přístroj umožňuje velmi přesné zaměření nádoru či jeho zbytku, s minimálním rizikem poškození okolních tkání. Další léčebnou metodou je podávání určitých léků. Které tlumí buď sekreci růstového hormonu, nebo blokují jeho biologický účinek. Často je nutné různé druhy léčby kombinovat.

 

Léčbou akromegalie se v České republice zabývají celkem čtyři odborná centra, a to ve Všeobecné fakultní nemocnici Praha, ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, ve Fakultní nemocnici Olomouc a ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně.

I když tuto nemoc „velkých“ lidí řadíme do kategorie vzácných onemocnění, je důležité ji nepodceňovat. Pokud na sobě pozorujete přítomnost příznaků svědčících pro podezření na akromegalii, neváhejte se otestovat pomocí jednoduchého dotazníku.
Naleznete ho na stránkách www.akromegalie.cz, kde jsou k dispozici také další informace k onemocnění.

 

prof. MUDr. Michal Kršek,z 3.interní kliniky -klinika endokrinologie a metabolismu z VFN v Praze nám už více přiblíží toto vzácné onemocnění, jak vzniká, dá se nemocnému účinně pomoci?

 

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE.

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář