kola atopie

Má u vás doma někdo alergickou rýmu nebo atopický ekzém, nesnáší některé potraviny nebo dokonce trpí astmatem? Pak nezbývá, než konstatovat: jste rodina atopiků. A u některých členů vaší rodiny už propukly alergie.

 

Atopici jsou lidé, kteří mají vrozený sklon k alergiím různého druhu. Pokud mají štěstí, nemusí u nich alergie nikdy v životě vzniknout. V dnešní době konzumního způsobu života to ovšem bohužel není příliš pravděpodobné. Vlivem životního prostředí i působením alergenů na organismus stále více lidí trpí atopickým ekzémem, sezónní i celoroční astmatickou rýmou, potravinovými alergiemi nebo astmatem.

 

Sklon každého jedince k atopii je zakódován v jeho DNA, genech, přenášených z rodičů na jejich potomky. Pokud jsou atopiky oba rodiče očekávaného dítěte, existuje podle některých údajů sedmdesáti až osmdesáti procentní pravděpodobnost, že u něj do budoucna propukne nějaká alergická nemoc. A to dokonce i v případě, že sami rodiče zatím žádné potíže tohoto druhu sami nemají. Kromě vrozené atopie má na „spuštění“ alergie velmi podstatný vliv okolní prostředí (doma i venku), znečištěné ovzduší, nemoci, strava i léky.

 

PŘÍČINY, PŘÍZNAKY

 

Přecitlivělost na alergeny, která vede ke vzniku alergických nemocí, vzniká už před narozením. K rodové dispozici se přidávají další faktory – a proto je pro miminko tak důležité, jak se těhotné mamince daří. Podstatná je strava, životní styl, projevy případné alergie atd. Podobně se situace vyvíjí bezprostředně po narození, například při kojení. Z hlediska možného vzniku budoucích alergií je malé dítě nejzranitelnější v prvních dvou letech života.

 

Jak dítě roste, přidávají se další vlivy: kvalita prostředí, v němž se pohybuje, styky s rodinou, přebývání v dětském kolektivu, kontakt s nemocemi. Atopie se nevyvíjí jen podle vrozené dispozice, ale na základě životního stylu celé rodiny. Alergie vzniká tehdy, pokud se spojí dědičné dispozice (atopie) a vlivy zevního prostředí při vývoji a růstu dítěte.

 

Nejčastěji se projeví příznaky na kůži – ekzémem (odtud název pochází i název atopický ekzém).
Na dětské pokožce nejprve vznikají zarudlé skvrny a pupínky, které děti nutkají ke škrábání, protože velmi svědí. Dětský ekzém se může vyskytnout i u kojených dětí brzy po narození. Více ohroženy jsou ty děti, které maminky nemohou kojit a tak musí kvůli nedostatku mateřského mléka dostávat náhradní mléčnou výživu.

 

Atopické dědičné dispozice si do života přináší asi třetina obyvatel ČR. Celosvětově je podíl atopiků v populaci ještě vyšší (až 40 procent populace). Polovina dětí, které trpí atopickým ekzémem, onemocní před nástupem do první třídy nějakým alergickým onemocněním dýchacích cest, nejčastěji astmatem.

Atopická dermatitida (ekzém) je jednou z nejčastějších onemocnění kůže. A možná i proto byla v tomto měsíci otevřena dvě vzdělávací centra pro dětské pacienty a jejich rodiče také v České republice, tzv. „ŠKOLY ATOPIE“, v Praze a Brně.

 

Pacienti a rodiče atopických pacientů se zde naučí, jak předcházet provokujícím faktorům, které zhoršují atopický ekzém a jak dítě ošetřovat.

 

Atopickým ekzémem trpí nejen samotný pacient, ale i jeho rodina. První studie v ČR potvrdily, že kvalita života rodin malých pacientů je zhoršena, ale právě správnou léčbou a každodenní péčí o nemocnou kůži pacienta lze vše společně velmi zlepšit danou situaci..

 

Školu atopie v Nemocnici Na Bulovce mohou rodiče s dětmi navštěvovat každý pátek od 13:00 po objednání v recepci nebo na tel. 266 082 237. Koná se to v dětské kožní ambulanci. O děti s atopickým ekzémem se zde stará tým kožních lékařů pod vedením primářky MUDr. Naděždy Vojáčkové. .

 

Poslechněte si rozhovor s Janou Hercogovou, přednostkou Dermatovenerologické kliniky Nemocnice na Bulovce. ZDE

 

Šárka Málková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář