Až 90 procent cukrovkářů má problém s erekcí.

Jedním z léků na poruchy erekce a dalších sexuálních dysfunkcí může být také střídmé pití červeného vína. Nejen na tento fakt dnes upozornil přednosta Sexuologického ústavu
Doc., MUDr. Michal Pohanka, Ph. D. ve své prezentaci na mezinárodní konferenci Reprodukční medicína konající se 11. – 12. listopadu v Brně.

Dva dny před Světovým dnem diabetu tak upozornil i na další souvislost spojenou s touto civilizační nemocí: Až 90 procent cukrovkářů – mužů – má kvůli diabetu problémy s erekcí*. A vzhledem k narůstajícímu počtu cukrovkářů bude přibývat i počet mužů s touto dysfunkcí. Podle něj však stačí málo, jak pacientům pomoci. A mnohdy nemusí problém vyřešit pouze specialista – sexuolog.

Hormony, léky, oxid dusnatý, kmenové buňky … a červené víno

 

Lékaři mají k dispozici několik možností, jak „nemocného“ vyléčit. Kromě standardních postupů jako aplikace hormonů, speciálních léků (např. s účinnou látkou sildenafil) či aplikaci oxidu dusnatého může lékař sledovat i nové trendy. Budoucností je léčba růstovými faktory, kmenovými buňkami či vývoj tkáňového inženýrství. Podle Michala Pohanky je také důležité nepodceňovat vedlejší účinky dalších léků podávaných v jiné souvislosti. Některé látky totiž můžou sexuální aktivitu utlumit.
Mužům s poruchami erekce může podle něj pomoci i zdánlivě jednoduchý lék – střídmé, ale pravidelné, pití červeného vína.

 

„V červeném víně je například obsažen resveratrol, který svým účinkem skrze oxid dusnatý zlepšuje endoteliální funkce. Z dosavadních výzkumů, prováděných zejména na laboratorních potkanech, vyplývá, že červené víno mělo jednoznačné stimulační účinky na buňky topořivých těles penisu,“ upozornil ve své přednášce Michal Pohanka.

 

„Střídmá“ dávka se podle něj pohybuje u mužů mezi 2 až 4 dc denně. Ženám doporučuje pít méně – jednu sklenku o obsahu 2 až 3 dcl. „Jiní odborníci doporučují pití tohoto vína maximálně pět dní v týdnu,“ doplnil Michal Pohanka.

Víno významně snížilo rozvoj dědičné cukrovky

 

Červené víno nemá vliv „pouze“ na erekci. Podle přednosty II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, profesora MUDr. Miroslava Součka, CSc. má červené víno příznivé účinky i na další rizikové faktory diabetu jako je hypertenze a cholesterol.

„Světové výzkumy, které se zaměřily na vliv látek obsažených ve víně, prokazují, že jeho pravidelné a mírné pití významně snižuje riziko rozvoje dědičné cukrovky oproti abstinentům. Konzumace suchého vína s nízkým obsahem zbytkového cukru nejen zlepšuje prognózu diabetiků, ale snižuje i samotný výskyt cukrovky. Prokázán je také příznivý efekt na vznik a vývoj aterosklerózy a významné snížení výskytu srdečního infarktu. Třetinu nemocných, kteří prodělali infarkt, přitom tvoří právě diabetici,“ zdůrazňuje profesor Miroslav Souček.

 

Na příznivý vliv vína upozorňují i další specialisté. Například lékaři ze Sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické společnosti před rokem doporučili k užívání ženám moravské červené víno Bona Dea, které se jako jediné prodává i v lékárnách. Podle lékařských studií může některé víno s vyšším obsahem resveratrolu pomoci ženám otěhotnět.

 

Červené víno Bona Dea (řecká bohyně zdraví a plodnosti) uvedla na náš trh společnost ResVinia.  Jednotlivé šarže tohoto vína obsahují 4- 9 mg/l resveratrolu. Uvádí se, že tento antioxidant se běžně objevuje v bílých vínech v objemu 0,2 – 0,8 mg/l, v moravských červených vínech 2 – 3 mg/l.

www.vinoprozdravi.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář