Bez nich by tady nebyly. Zdravotníci se setkali s dětmi, které díky unikátním operacím v těle matky zachránili!

Špičkoví odborníci z Ústavu pro péči pro matku a dítě v Praze-Podolí provádějí unikátní operace, díky kterým dostanou šanci i děti, které by se třeba před pouhými šesti lety vůbec nenarodily. Jako jediní na celém území Česka a Slovenska operují přímo v děloze matky už v časných fázích těhotenství a dovedou tak ke zdárnému konci i těhotenství, která by dříve končila potratem. Do dnešního dne se zde provedlo více jak 130 takových zásahů. 1.června, na Mezinárodní den dětí, se lékaři spolu se sestřičkami a zdravotními asistenty setkali s rodinami, kterým pomohli.

Ročně se v centru v pražském Podolí provede přibližně 30 takových operací a za stejné období se narodí přibližně 50 dětí. „Je úžasné, že v dnešní době již máme možnost se setkat s rodinami a dětmi, které se podařilo zachránit. Je to pro mě i osobní záležitost, proto mě moc těší, že s kolegy tuto akci pořádáme,“ říká MUDr. Lubomír Hašlík, vedoucí lékař Centra fetální medicíny ÚPMD.

K nejčastějším výkonům, které se zde provádí, patří tzv. laserová ablace placentárních cévních spojek. Jde o nitroděložní operaci, jejímž cílem je přerušení cévních spojek na placentě mezi jednovaječnými dvojčaty pomocí laserového paprsku. Tyto spojky jsou totiž podstatou transfuzního syndromu, kdy dochází k přesunu neboli transfuzi krve od jednoho dvojčete (dárce) ke druhému (příjemce). Výsledkem pak je, že jeden z plodů je dehydratovaný a druhý oběhově přetížený. Tato situace se nejčastěji vyskytuje ve druhém trimestru, velmi často v době na hranici životaschopnosti těchto dětí. Tyto děti jsou kvůli tomu ohroženy nitroděložním odúmrtím a matka vyšším rizikem předčasného porodu. Ke dnešnímu dni bylo v Podolí provedeno 72 takových operací.

Specialisté v Podolí provádějí také tzv. bipolární okluze pupečníku. „Jde o výkon, kdy jsme nuceni uzavřít tok v pupečníku u jednoho z plodů z jednovaječných dvojčat. Toto dítě má například vrozenou vadu, která je neslučitelná se životem, těžkou poruchu růstu nebo jinou závažnou diagnózu, která ohrožuje celé těhotenství. Pomocí tenkého nástroje se většinou ve druhém trimestru pod kontrolou ultrazvuku pupečník uzavře. Ke dnešnímu dni máme 50 těchto výkonů. Pravděpodobnost přežití druhého dítěte je pak 93%,“ vysvětluje doc. MUDr. Ladislav Krofta CSc., garant Centra fetální medicíny.

K dalším prováděným operacím patří také zákroky při uzavření nebo zúžení močové trubice dítěte, bez které by mu postupně selhávaly ledviny, dále řešení vzácnější vrozených vývojových vad včetně nitrobřišní operace brániční kýly, která se provádí u dětí, kterým nedorostla bránice.

Díky své úspěšnosti se Centrum fetální medicíny Ústavu pro péči o matku a dítě řadí mezí nejlepší světová pracoviště stejného typu. Akce byla navíc organizována ve spolupráci s Klubem dvojčat a vícerčat o.p.s. založeným v roce 1995, který podporuje a doprovází rodiny s dvojčaty ve všech fázích jejich vývoje. Od svého založení Klub dvojčat pomohl již tisícům rodin.

AUDIO rozhovor: Na akci také natáčela Šárka Málková. K mikrofonu pozvala MuDr.Lubomíra Hašlíka a dvě maminky, které porodily zdravá dvojčátka.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář