Bezpečné potraviny z farmy na stůl

Letošní Den zdraví Světové zdravotnické organizace je věnován bezpečnosti potravin. Heslem pro 7. duben 2015 je From farm to plate: make food (Bezpečné potraviny z farmy až na stůl).

Nebezpečné potraviny mohou vést k mnoha zdravotním problémům.  Za více než 200 chorob, od průjmů až k rakovině, jsou zodpovědné potraviny zasažené viry, bakteriemi, parazity či chemickými látkami. Při příležitosti dnešního Světového dne zdraví s mottem „Bezpečné potraviny dělá celá cesta z farmy na talíř“ to novinářům řekla ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) Alena Šteflová.

K nárůstu počtu případů podle MUDr.Jarmily Rážové/ z Ministerstva zdravotnictví ČR/ přispívá porušování hygienických zásad, ať už v potravinářství a pohostinství či doma, kde lidé s jedním vybavením zpracovávají syrové maso i zeleninu a špatně potraviny skladují.

Pro větší ochranu posílilo Česko kontroly ve stravovacích provozech, kterých je přes 70.000.

AUDIO: Kdy je pro nás potravina nebezpečná? – co říkají  ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) Alena Šteflová a profesorka Věra Adámková (IKEM ).

 

Příznaky akutních otravy se mohou objevit od jedné hodiny do několika týdnů od požití, postiženého může trápit nevolnost, zvracení, průjem a křeče v žaludku. Většina lidí se uzdraví bez zásahu lékaře. Doporučuje se klid na lůžku a dostatečný příjem potravin, tedy ne hladovka.

Lidé s horečkou nad 38 stupňů Celsia a vážně dehydrovaní by měli vyhledat lékaře.

Podle profesora MVDr. Jiřího Rupricha (SZÚ) se skrývá nebezpečí z potravy v dlouhodobé zátěži lidského organismu chemickými látkami, které jsou v potravinách přítomny. „Základním problémem ve výživě obyvatelstva ČR není primárně nedostatek potravin na trhu, nýbrž nevyvážená dostupnost a skladba stravy, nadměrný energetický příjem (nadbytek tuků a jednoduchých cukrů ve stravě), nedostatek zeleniny a ovoce ve stravě, vysoká konzumace soli, nepravidelné stravování, to vše v protikladu k nedostatečné pohybové aktivitě. Poměrně časté je také používání méně vhodných způsobů přípravy jídel, jako je smažení nebo fritování,“ dodává profesor Ruprich.

Dělení na zdravé a nezdravé potraviny je velmi zjednodušené a mnohdy zavádějící, tvrdí profesorka MUDr. Věra Adámková (IKEM). „Například ani všechna aditiva označena E nejsou škodlivá, ale jsou mezi nimi látky zdraví prospěšné. Naprosto nezbytnou podmínkou je vždy správná příprava pokrmu, použití kvalitních surovin – nejlépe čerstvých, ale také správně uskladněných a správně zpracovaných.“

AUDIO: Profesora  Jiřího Rupricha (SZÚ) jsme se zeptali, jak se orientovat při výběru potravin a ing, Jitka Götzová, z Ministerstva zemědělství  představí Informační centrum bezpečnosti potravin.

 

Základem pro spotřebitele je dodržet pět klíčů k bezpečným potravinám. Jsou to čistota a správné mytí potravin, oddělování syrových a hotových potravin, dostatečná tepelná příprava, skladování v adekvátní teplotě a používání pitné vody a kvalitních surovin při kuchyňské přípravě.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář