Celostátní projekt: Strava bez chemie

Rodiče ztrácí kontrolu nad stravováním svých dětí ve škole, kde se objevují lákavé automaty s nabídkou přeslazených či přesolených pochutin plných chemie. Dítě přitom zpravidla kopíruje stravovací návyk dospělých, ať již jde o rodiče nebo školy. Nevhodné jídlo a málo pohybu vede k dětské obezitě a rozvoji dalších civilizačních onemocnění.

Unikátní celostátní projekt STRAVA BEZ ZBYTEČNÉ CHEMIE propojuje rodiče, děti, školní jídelny, školy a města. Cílem je zařadit zdravé potraviny a pokrmy bez zbytečné chemie do školních jídelen, kantýn a bufetů a změnit stravovací návyky dětí.

Jak strava bez zbytečné chemie pracuje?

V projektu působí 16 proškolených odborníků-výživových poradců  ve všech krajích České republiky.  Aktivně zapojují děti a rodiče do procesu tvorby zdravých jídel. V rámci projektových dnů děti i rodiče vyrábějí nutričně vyváženou svačinu, navrhnou na ni reklamu (obal) a přiřadí ji svůj originální název. Svačiny v rámci ochutnávek hodnotí děti i rodiče a nejchutnější z nich jsou zařazovány do nabídky kantýn a jídelen. Výživoví odborníci dále ve školách organizují přednášky, besedy pro rodiče i učitele, ale také hry pro děti. Mnozí poskytují ve školách pravidelné konzultace pro děti a jejich rodiče, školy tak nemají pouze školního psychologa, ale také svého výživového odborníka.  

Nejen děti, ale i jejich rodiče, pedagogové a pracovníci školních jídelen se tak dozví více informací o vyvážené stravě. Nebo také to, že 30–35 % energetického příjmu by mělo být přijato z tuků, že potřeba bílkovin se mění s věkem, průměrně je to cca 0,9 g bílkovin na 1 kg ideální tělesné hmotnosti denně. Sacharidy mají pokrývat asi 50 % denní potřeby energie, především ve formě polysacharidů. Nejvýše 20 % celkové energie má být přijato ve formě cukrů (European Food Safety Authority 2010).

Projekt zdůrazňuje nutnost pestré stravy nejlépe ze sezonních místních potravin, jelikož pokrývá všechny nezbytné nutriety. Dle manažerky projektu Strava bez zbytečné chemie Ivany Bednářové mezi nejčastěji chybějící minerální látky a vitamíny  u žáků na 1. stupni základních škol patří vápník, jód, zinek, vitamín D. Na 2. stupni pak mají nedostatek vápníku, vitamínu C, železa a jódu. Důsledky nesprávné výživy mohou trvale poškodit zdraví našich dětí.

AUDIO: Manažerka Ivana Bednářová poodhalí projekt Strava bez zbytečné chemie.

 

Nedostatky jsou v nepravidelném příjmu potravy, kdy děti vynechávají snídani, svačinu, ošidí oběd v jídelně, a pak to dohánějí večer nevhodnými potravinami. Dalším problémem je nevhodné složení jídelníčku, kdy školáci konzumují nadměrně energeticky bohaté a nutričně chudé potraviny (smažená jídla, chipsy, tučné pochutiny, slazené nápoje, cukrovinky…) a naopak v nedostatečném množství přijímají čerstvé ovoce, zeleninu a ryby.  Pozor na potraviny obsahující konzervanty, umělá barviva, sladidla a glutamáty (značeno E kódy).

AUDIO: Co způsobuje tloustnutí našich dětí, k tomu se vyjádří výživový specialista RNDr.Pavel Suchánek.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář