Malé děti cestují do zahraničí!

Individuální cesty s malými dětmi do exotických oblastí podniká stále více Čechů. Jedním z důvodů je výhodnější cena letenek a letecká doprava pro děti do dvou let zdarma. Rodiče by měli zvážit všechna negativa!

 

Nejčastějšími problémy dětí na cestách je průjem, zvracení, zánět horních cest dýchacích (střední ucho, nosohltan, průdušky), dále následky velkému vystavení slunci, dehydratace,horečnaté stavy, poranění a kinetózy“, uvádí Doc. MUDr. Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny a odborný garant největší sítě na území ČR – center  očkování a cestovní medicíny Avenier.
Cestování na druhou stranu dává dětem nové pozitivní psychické i fyzické impulsy. Dítě udělá v cizím prostředí větší psychomotorický pokrok než za stejnou dobu doma. Čistý vlhký vzduch a moře napomáhá ke zlepšení nemocí dýchacích cest, kožních problémů a alergií.

 

Letecká doprava a cestovní medicína

 

Zejména u delších letů je nepříjemnou zkušeností cirkulace chladného a suchého vzduchu klimatizace, doporučuje se proto teplé oblečení a dostatek tekutin. U malých dětí je vhodné kojení či dudlík, pití, bonbón, žvýkačka či svačinka u startu a přistání, kdy u některých dětí dochází k bolesti ucha následkem změny tlaku. V letadle dochází také k rychlému přenosu respiračních virů již po 4 minutách od zapnutí klimatizace.

 

Kinetózy

 

Tyto nepříjemné stavy jsou vyvolány nesrovnalostí mezi pocitem vnitřního ucha a očním vjemem, které se projeví nevolností, zejména když vnitřní ucho vnímá pohyb, ale oči jej nevidí. Kinetózami trpí 1/3 až 2/3 populace, nejvíce však děti ve věku 3 až 12 let. Kinetózy mohou být zhoršovány množstvím histaminu. Z tohoto důvodu se nedoporučují tvrdé sýry, salámy či čokoláda, které zvyšují jeho hladinu. Nevhodné jsou šumivé nápoje. Pomáhají léky na kinetózu, příznivý je někdy u dětí i tlumivý účinek některých léků proti alergii. Uleví také zázvor a vitamin C. V rámci rehydratace je třeba zajistit dostatek tekutin, při zvracení je lze podávat po lžičkách. Významnou prevencí pro citlivé osoby je dobrá pozice v dopravním prostředku, např. v autobusech vepředu, na lodích na spodní palubě u okna. Přesuny autem jsou z hlediska prevence kinetózy vhodnější za tmy. U vnímavých dětí a při nástupu kinetózy se nedoporučuje za jízdy čtení, sledování tabletu či hraní her.

 

Zdravotní rizika méně vyspělých zemí

 

V rozvojovém světě se nedoporučuje konzumace syrové zeleniny, ovoce konzumovat jen takové, které je ve slupce. Nedoporučují se jíst žádné krémy, majonézy ani led do nápojů či ovocné džusy ředěné vodou. Vodu je třeba pít jen balenou a vždy zkontrolovat neporušenou pojistku uzávěru lahve nebo použít speciální filtrační láhve. Také zmrzlina se má jíst jen v původním obalu a jídlo pouze tepelně upravené. Důležitá je hygiena rukou.

 

Jako prevence průjmových onemocnění se nedoporučuje konzumace přezrálého ovoce. Na zažívací problémy je vhodná papája a k dehydrataci kokosová šťáva, která obsahuje dostatek fruktózy a draslíku. K hydrataci je možné použít roztok převařené vody (2,5 dcl), kávové lžičky cukru, špetky kuchyňské soli a šťávy z pomeranče.

 

Do základní výbavy patří dětský repelent (ideálně DEET) a opalovací krém (SPF 25-50) a sluneční brýle. Ti, kdo nosí dioptrické brýle, by neměli zapomenout na náhradní.

 

Cestovní lékárnička – základní obsah

 

Bolest, horečka (sirup, čípek) – ibuprofenum, paracetamolum
Kašel (sirup), dětské nosní kapky, sprej do krku
Probiotika (prevence průjmu) – např. Biopron, Enterol
Léky na průjem – např. Ercefuryl, Smecta, Hylak, černé uhlí
Rehydratační prášky – např. Kulíšek, Enhydrol + brčko
Léky proti alergii
Na spálenou kůži – panthenol
Přípravek na štípnutí/žahnutí hmyzem, medúzou, rostlinou – After Bite
Dezinfekce na drobná poranění – neštípající, náplasti (v teple a vlhku se neošetřené ranky špatně hojí)
Centra očkování a cestovní medicíny pak rodičům doporučí vhodné očkování, podle toho kam směřují na dovolenou.

 

Docent Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny a odborný garant největší sítě na území ČR – center  očkování a cestovní medicíny Avenier,nám doporučí, jak se vyhnout infekcím a průjmům. Je dobré vědět, že s námi cestují i naše děti, za které máme zodpovědnost. Rozhovor si poslechněte ZDE

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář