Očkovat proti chřipce se vyplatí

Případy chřipky se vyskytují celoročně, ale nejvíce během podzimu a zimy. Infekčnost pacienta začíná již 1-2 dny před vznikem prvních příznaků a končí obvykle 5-7 dní po nástupu chřipky. Děti a pacienti s oslabenou imunitou však mohou být infekční i delší dobu.

„Nekomplikované infekce dýchacích cest způsobuje mnoho infekčních původců, zejména virů a bakterií. Projevují se např. suchým kašlem, pálením za hrudní kostí, bolestí hlavy, svalů a kloubů, chrapotem či pálením a slzením očí. Nebezpečné jsou však hlavně skutečná chřipka, RSV infekce u dětí a některé bakteriální infekce, které mohou vést k závažným komplikacím s hospitalizací až k úmrtím“, uvádí Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny. Skutečná chřipka oslabí obranyschopnost dýchacích cest i celkovou imunitu a vyčerpá  ji, tím vzniká riziko pro další akutní infekci –např. bakterií pneumokok. Chřipka může akutně zhoršit dlouhodobé chronické onemocnění např. srdce, jater, ledvin či astma.

Proočkovanost proti chřipce u nás je nízká, na úrovni 5 %. Její zvýšení na 15 % by přineslo vedle stovek zachráněných lidských životů finanční úsporu přes 1 miliardu Kč.

Zdrojem nákazy  je často malé dítě navštěvující kolektivní zařízení. Pro rodiče to znamená absenci v práci nebo čerpání dovolené bez skutečného odpočinku.  V riziku jsou starší osoby, chronicky nemocní příbuzní, nejmenší děti, těhotné ženy a obézní osoby.  Než nemocný ulehne, vystaví virům stovky osob, z kterých mohou desítky onemocnět.

Doporučená prevence

K preventivním opatřením patří izolace nemocného, vyhýbání se nahromadění osob v rizikovém období (kina, divadla, MHD, kostely, nákupy v exponované době atd.), a pečlivá hygiena rukou (s mýdlem a důkladným vysušením, případně s dezinfekcí). Rizikovými místy jsou i čekárny u lékaře, nemocnice. Dále je nutné chránit ústa a nos během kašle a kýchání, použité jednorázové kapesníky po použití vyhodit, omezit doteky očí, nosu a úst rukou po kontaktu ruky s kontaminovanými povrchy a předměty (kliky, nákupní vozíky, bankomaty, peníze apod.).

Účinnou ochranou před nemocí a jejími komplikacemi je očkování. Fámy na internetu, podceňování očkování a nesmyslné strašení jeho následky vede k lidským obětem a finančním ztrátám.

„Jako lékař uznávám některé alternativní postupy, seznámil jsem se s ayurvédou při opakovaných návštěvách Cejlonu i s čínskou medicínou přímo v Pekingu. Věřím na sílu přírody a toho, co nám poskytuje. Pokud by však na všechno stačili bylinky, nebyly by v minulosti lidstva devastující pandemie. Jen známá španělská chřipka si vyžádala přes 40 miliónů obětí, včetně mladých osob. Různé přírodní produkty a babičkovské rady existují staletí, významné úspěchy v boji s infekčními nemocemi však přinesla až moderní medicína od druhé poloviny 20. století. Ignorance a podceňování moderních, vědecky ověřených a neustále monitorovaných postupů, včetně vakcinace, tak může mít fatální následky“, uzavírá Doc. MUDr. Rastislav Maďar.

AUDIO: Chřipku nesmíme podceňovat, čím je pro nás nebezpečná? Jak rychle se šíří, které komplikace hrozí, na tyto otázky odpovídá docent Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny. Rozhovor si poslechněte ZDE

Jednou z nejvážnějších hrozeb pro zdraví a životy pacientů při probíhající chřipce nebo těsně po ní je invazivní pneumokoková infekce. Může se vyvinout zánět mozkových blan a nebezpečný zápal plic. Dokládají to i zkušenosti na Klinice infekčního lékařství FN Ostrava. Proti pneumokokům existují očkovací látky již prakticky pro všechny věkové kategorie.  Očkování proti pneumokokům a chřipce je možné současné při jedné návštěvě lékaře, každá se však aplikuje samostatně do jiného ramene.

AUDIO: Nemoc se sice nejrychleji šíří mezi dětmi, ale nejvíce obětí mívá mezi staršími lidmi, kteří trpí i jinými zdravotními problémy a jejich oslabené srdce například neunese chřipku komplikovanou zánětem plic. Těmto lidem lékaři doporučují očkování – stačí jedna injekce, kterou jim navíc hradí zdravotní pojišťovny. Více už lékařka Lenka Petroušová, z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava. Rozhovor si poslechněte ZDE

Kdy přesně chřipková epidemie přijde, se zatím říci nedá, objevuje se na konci ledna, málokdy ještě před Vánocemi. 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář