Chřipková sezóna se blíží

Chřipka je sezónní onemocnění, vysoce nakažlivá, během ní bolí hlava a klouby a v životě ji měl snad každý.

 

Chřipka se projevuje zánětem dýchacího ústrojí, šíří se kapénkovou cestou. Inkubační doba činí 1 – 3 dny.  Je nakažlivá a postihuje všechny věkové skupiny. Přenáší se mluvením, prskáním, kašláním, kýcháním apod.

 

Chřipkové komplikace jsou častější u osob starých a interně nemocných, ale postihují i mladé zdravé jedince. Náklady na léčbu komplikovaných průběhů chřipky jsou obrovské a ve většině případů „zbytečné“, protože onemocnění se dá předejít!

 

„Očkování proti chřipce ochrání až 90 procent zdravých dospělých a u seniorů sníží až o 70 procent počty hospitalizací pro zápal plic a až o 80 procent riziko úmrtí“, tvrdí předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula.

 

Očkovat by se měli dát hlavně lidé z rizikových skupin, tedy starší 65 let, chronicky nemocní a zdravotníci, kteří jsou v kontaktu s infekcí. Děti do půl roku se neočkují, proto by mělo být očkováno jejich okolí… sourozenci, rodiče, prarodiče.

Proočkovanost u nás se pohybuje mezi 4 až 7 procenty, v západní Evropě je v průměru 17 procent a třeba v Kanadě kolem 33 procent. Máme co dohánět!

 

Jak praví lidové přísloví: “Nejúčinnější léčbou je prevence.”

 

Spolehlivým prostředkem proti chřipce je očkování.

 

Dalším posílením imunity je otužování, kdy organismus se snáze ubrání nemocem a jiným nepříznivým vnějším vlivům.

 

Základními kameny zdraví jsou spánek, strava a pohyb.

 

Také je důležitá pestrá strava bohatá na vitamíny, minerály, vlákninu a stopové prvky. V chladných měsících je dobré dbát na dostatečný příjem potravin s vysokým obsahem vitamínu, hlavně vitamínu C.

 

Chřipková epidemie udeří každý rok v chladných měsících, podmínkami pro její vznik však není jen chladné počasí, ale také shlukování lidí v uzavřených a špatně větraných prostorách. Ty se tak stávají “množištěm” pro bakterie a viry. Je-li to možné, doporučuje se v tomto období takovým místům vyhýbat – nenavštěvovat kina, divadla, kluby apod.

 

Během chřipkové sezóny je nutné obzvlášť úzkostlivě dbát na hygienu. Mytí rukou a potravin před konzumací je samozřejmostí, pravidelná desinfekce rukou např. v prostředcích hromadné dopravy je na místě.

 

Jak v létě, tak v zimě může být imunita oslabována přechody z tepla do chladu. Za optimální teplotu v obytných místnostech se považuje 20°C – 22°C, v ložnici 18°C a v koupelně 23°C.

 

Češi stále lehkomyslně zanedbávají očkování proti chřipce

 

Chřipka je závažné onemocnění a je dobré spolu s praktickými lékaři výrazně zvýšit proočkovanost proti ní hlavně u rizikových osob (chronicky nemocných a seniorů) a zároveň zvýšit povědomí o prospěchu očkování u běžné veřejnosti.

 

Profesor Roman Prymula přiblíží chřipku ze strany odborníka, protože může dojít ke komplikacím a osvětlí význam očkování.

 

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE

 

A lékařka Olga Džupová z nemocnice Na Bulovce  popíše příznaky chřipky a co pomáhá v léčbě.

 

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář