Braňme se a zdolejme chřipku!

Známe to všichni: ráno se probudíme a bolí nás snad každý kousek těla, v krku máme jak v polepšovně a hlava vypadá, že se každou chvíli rozskočí bolestí.

 

Pacientů s chřipkou přibývá, v zemi je chřipková epidemie!

 

Chřipka je virové onemocnění, napadající hlavně dýchací ústrojí. Příznaky však zahrnují i jiné než dýchací obtíže a horečky. Bývají to například bolesti kloubů a svalů, nevolnost, zimnice, celková slabost. Přenáší se při kašlání, kýchání, ale i pouhém dýchání.

 

Chřipce podléhají hlavně lidé s oslabenou imunitou, malé děti a lidé vyššího věku. Základní léčba zahrnuje dostatečné množství tekutin a vitamínu C, analgetika a přípravky na snížení teploty.

 

Bránit chřipce se lze ještě antivirotiky a očkováním. Nejnebezpečnější je typ A, který napadá ptáky i savce, včetně prasat a člověka. Prase je jakousi směsnou nádobou, v níž se setkávají různé typy virů ptačích a těch, které napadají lidi a prasata. To představuje velké riziko pro vznik nového typu. Tak máme například chřipkový virus A typu H1N1 – takzvaná prasečí chřipka či H5N1 – ptačí chřipka a podobně.

 

„Vedle zdravého životního stylu považuji za důležitou prevencí proti chřipce očkování. Účinnost očkování je vysoká – u zdravých jedinců zabrání nemoci v 70 – 90 % případů, u osob nad 60 let ochrání 60 – 70 % pacientů. Očkování především snižuje riziko úmrtí pacienta o 80 % a také díky němu klesá pravděpodobnost závažných komplikací,  je ale vhodné se naočkovat během podzimu „ říká MUDr. Jan Kynčl, PhD., vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí.

 

Co se doporučuje, když udeří chřipka:

 

Myjte si ruce pravidelně a opakovaně.  Snižuje se tak pravděpodobnost onemocnění. Pokud není voda a mýdlo k dispozici, doporučuje se použít dezinfekční gely na ruce na alkoholové bázi.

– Vyhněte se kontaktu s nemocnými lidmi.

– Nechoďte na místa s velkou koncentrací lidí.

– Zvyšte přísun vitamínů – jezte ovoce a zeleninu.

 

– Pokud onemocníte, kontaktujte lékaře, nechoďte mezi lidi a zůstaňte izolováni doma. A chřipku vyležte a hodně pijte. Například zázvor s čajem, ředěný džus, vodu.

– Pokud onemocníte a chcete chránit své blízké, noste doma roušku a umývejte si ruce.

– Pokud jste nemocni, jděte domů, chřipku musíte léčit, nepřecházet.

– Také doprovodné infekce (rýmu, zápal průdušek aj.) musíte řádně léčit. – Chřipka může trvat až 2 týdny.

– Virus chřipky na bankovkách přežívá a může vás nakazit až po dobu 3 dnů.

 

– Imunita se vyvine za 14 dní od očkování.

Řada lidí často chřipku zaměňuje s nachlazením, s jinými onemocněními dýchacích cest. Chřipka má obvykle tyto typické charakteristiky:

– Onemocnění začne náhle, objeví se horečka přes 39 stupňů, kterou doprovází zimnice, bolest svalů a kloubů a bolest hlavy.

– S odstupem několika hodin se přidává suchý dráždivý kašel a pálení v krku.

– Na rozdíl od mnoha dalších virových onemocnění není u chřipky výrazná rýma.

– Horečka trvá obvykle 3 dny, pak postupně během dalších 2 – 3 dnů klesá.

– Postupně mizí také ostatní příznaky, nejdéle přetrvává kašel.

– Nápadná únavnost může trvat i několik týdnů.

– Záludnost chřipky spočívá v tendenci ke vzniku komplikací,  může vést např. k zánětu plic. Zánět plic bývá častější u lidí nad 60 let.

 

Jaká je současná situace, je vhodné se ještě očkovat, co dodržovat, abychom se nenakazili?…s odpovědí přichází MUDr.Jan Kynčl,epidemiolog  ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář