Nová kniha: Příběhy z cukru

V Praze byla slavnostně pokřtěna neobyčejná kniha „Příběhy z cukru“. Vznikala velmi netradičním způsobem za účasti amatérských a profesionálních tvůrců. Základ knihy tvoří jedenáct originálních příběhů, jejichž autory jsou „obyčejní lidé“, kteří se rozhodli vystoupit z anonymity a sepsat příběhy inspirované vlastním životem. Učinili tak poprvé v životě, s vědomím, že nechávají nás ostatní „zdravé jedince“ nahlédnout do svého soukromého života, ve kterém každý den bojují s nevyléčitelným onemocněním zvaným cukrovka. Kniha „Příběhy z cukru“ je elektronická a každý si ji může zdarma stáhnout do svého počítače.

 

Na začátku vzniku knihy „Příběhy z cukru“ stojí neúprosná statistika, která jasně dokládá, že u nás žije více než 1 milión lidí trpících cukrovkou. Žijí mezi námi a my „zdraví“ často netušíme, že jsou nemocní. Tak se zrodil nápad uspořádat veřejnou literární soutěž o nejlepší příběh, který by zachycoval život člověka s cukrovkou. Motto soutěže bylo jednoznačné: „Pošlete nám svůj nejdojemnější, nejveselejší, nejdramatičtější, nejstrašidelnější nebo nejnapínavější příběh ze života s cukrovkou a staňte se spoluautory knihy o životě s touto nemocí.“

 

Podařilo se shromáždit více než 80 originálních příběhů, které napsali samotní diabetičtí pacienti nebo jejich blízcí. Odborná porota, v níž zasedali mimo jiné také spisovatelé Rudolf Křesťan a Ondřej Neff, vybrala nejlepší příběhy, které vytvořily základ unikátní sbírky povídek „Příběhy z cukru“, kterou doplňují také povídky, napsané předními českými lékaři a dalšími profesionálními autory.

 

„Přiznám se, že jsem byl zprvu v rozpacích, jak mám hodnotit příspěvky, které byly zaslány do literární soutěže s názvem Příběhy z cukru. Jak jsem si měl zachovat potřebný hodnotící odstup, když jedna z mých dcer má cukrovku 1. typu už od svých čtyř let? Není divu, že čtení všech příspěvků jsem prožíval i osobně“, uvádí v úvodu knihy „Příběhy z cukru“ spisovatel Rudolf Křesťan.
Elektronická kniha „Příběhy z cukru“ je volně dostupná všem zájemcům na stránkách www.rok1.cz a dalších webových portálech.

 

Jak je zákeřná cukrovka a jaká je budoucnost nemocných, to už vysvětluje profesor Milan Kvapil (foto) předseda Diabetické asociace ČR

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Jana Kučerová psala svůj příběh s cukrovkou a nazvala jej Cukrová řepa. Proč takový název? Odpovídá sama autorka.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Jiří ve Vzpomínkách pamatuje ještě začátky s jehlami a vyvařováním. Je dlouholetým diabetikem a zvládá to. Poslouchejte jeho příběh z cukru.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

A ještě přinášíme informaci o průzkumu společnosti STEM/MARK realizovaný teď v listopadu. Jde o preventivní kampaň Aktivní diabetik Všeobecné zdravotní pojišťovny.  Ukázalo se, že lidé stále spojují diabetes s příjmem cukru a sladkého a za základní léčbu považují pravidelné píchání inzulínu.

 

Za vznik diabetu nemůže příjem velkého množství cukru. Onemocnění je dáno z části geneticky, ale svou roli hrají stravovací zvyklosti, pohyb a životní styl rodiny, které jsou často nevyhovující. „Podstatou léčby diabetu 2. typu je především změna životního stylu směrem k zlepšení dietních návyků a větší fyzické aktivitě, vedoucí postupně ke snížení hmotnosti,“ upozorňuje MUDr. Jan Brož, diabetolog na 2. interní klinice FN Královské Vinohrady a dodává „Omezení koncentrovaných cukrů, tedy především cukru řepného – sacharózy je žádoucí, ale malé množství něčeho sladkého během dne si pacient zejména pokud aktivně vydává energii při sportu či jiné fyzické námaze dopřát může.“
Zajímavé je, že většina lidí považuje (zcela nesprávně) za prevenci diabetu pravidelnou aplikaci inzulínu. V reálu si jej ale vždy musí aplikovat pacienti s diabetem 1. typu. U pacientů s diabetem 2. typu přistupují lékaři k léčbě inzulínem až v případě, kdy se nedaří kompenzovat hladiny cukru úpravou životního stylu, dietou ani antidiabetiky ve formě tablet. Jen asi 20 % diabetiků si musí píchat inzulín.

 

Průzkum se zaměřil rovněž na pohybové aktivity diabetiků. Lidé uvádějí jako nejvhodnější sport pro ně chůzi, plavání a jízdu na kole . „Velmi oblíbeným sportem je nordic walking, což je chůze se speciálními hůlkami,“ říká Jan Větrovský, rekondiční instruktor a dodává: „Vhodná pohybová aktivita snižuje hodnotu glykémie a zlepšuje schopnost tkání zpracovat cukr. Snižuje i krevní tlak a hladinu tuků v krvi. Zvyšuje fyzickou zdatnost a funkční stav. Rovněž má pozitivní vliv na psychiku a působí proti depresím.“

 

Diabetik by měl dbát na pravidelnost ve stravování, tzn. jíst každé 2-3 hodiny v menších dávkách, omezit tuky, přijímat v potravě dostatek bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Průzkum ukázal, že v tomto směru jsme informovaní.

 

Podrobné informace jak na to najdete na internetových stránkách www.aktivnidiabetik.cz.

 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář