Diagnóza: Syndrom suchého oka

Příznaky: podrážděné oči, pálení, pocit písku v očích, potřeba více mrkat

Koho se týká: až třetiny z nás; častěji jsou přitom ohroženy ženy, přičemž riziko se zvyšuje spolu s věkem

Proč se nás týká: příčiny můžeme rozdělit na neovlivnitelné a ovlivnitelné. Mezi první skupinu patří věk, kdy se s přibývajícími roky mění složení slz a dochází k hormonálním změnám. Syndrom dále může souviset se závažnějšími onemocněními, jako jsou diabetes nebo vysoký krevní tlak. Mezi ovlivnitelné příčiny počítáme pobyt v přetopených, klimatizovaných nebo zakouřených místnostech, dlouhé sledování počítače, tabletu, obrazovky či telefonu nebo vystavení se slunci, prachu a větru bez ochrany očí. Pocit suchých očí se zhoršuje taktéž při nedostatku tekutin a může být vedlejším účinkem některých léků (antidepresiva, antihistaminika, sedativa, hormonální antikoncepce nebo betablokátory).

Léčba: základem je dlouhodobá péče o oči.  Řešením jsou zvlhčující oční kapky. Těch je na trhu velké množství. Při jejich výběru je důležité dát přednost kvalitě před nižší cenou. Přípravky obsahující kombinaci látek, díky kterým se kapka lépe rozprostře po povrchu oka (např. HP Guar a borát), stačí kapat, na rozdíl od jiných preparátů, méně často. I když se tedy cena zdá na první pohled vyšší, ve skutečnosti je s levnějšími preparáty srovnatelná. Výhodou kvalitních kapek je skutečná a déletrvající úleva pro oči bez pocitu rozmazaného vidění, větší komfort díky nižší frekvenci užívání a fakt, že není nutné mít oční kapky stále na blízku.

Co hrozí: pokud nezačneme přetrvávající nepříjemný pocit řešit včas, zanedbání jednoduše řešitelných příznaků může vést k závažným poškozením funkce oka. Následky neléčeného syndromu suchého oka mohou být vážné a jejich léčba dlouhotrvající.

Váš příběh a doporučení odborníka (odpovídá MUDr. Jiří Štern z očního centra Oculista)
Koupila jsem si kapky na suché oči, které se mají kapat dle potřeby, což je v mém případě v podstatě každou hodinu, protože úlevu od pálení nepociťuju žádnou. Očekávala jsem, že si kápnu do očí max. 3x denně. Je pravda, že jsem vybírala mezi těmi levnějšími. Prosím o radu, podle čeho si mám tedy vybrat správné kapky?

Levné umělé slzy rozhodně nejsou vhodné pro dlouhodobé a časté kapání, pokud obsahují nevhodné konzervační látky. Při dlouhodobém a častém kapání (3x a vícekrát denně) ničí pohárkové buňky oční spojivky, čímž zhoršují kvalitu slz. Proto jednoznačně doporučuji kapat kvalitní umělé slzy, které stačí kapat méně často. Pro lepší orientaci doporučuji řadu Systane.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář