Diskuzní setkání: Rodina v kyberprostoru

V novém unikátní parku pro rodiny s dětmi Creative World na Zličíně proběhlo první diskusní setkání na téma Rodina v kyberprostoru. Na akci, která se uskutečnila 10.3. od 10.00 hodin, přišlo 140 studentů ze ZŠ Petřiny sever I. a II. stupeň, děti ze ZŠ Plzeň, ZŠ Lázně Bělohrad, Keplerova gymnázia a studenti Univerzity Karlovy v Praze (zemědělská fakulta). Dále pak zástupce firem Mediatel, Google a spolků MENSA ČR, Asociace ředitelů škol a školek, Česká pedagogická komora nebo Centra nadání. Pedagogové z UNYP, Keplerova gymnázia a ZŠ Velké Přílepy. Ti všichni přišli vyjádřit svůj pohled na to, jak dnešní technická doba ovlivňuje u dětí jejich rozvoj, volnočasové aktivity nebo četbu papírových knih a porozumění psanému textu, nechyběla samozřejmě bezpečnost v online světě. Akci finančně podpořila společnost E.ON.

„Atmosféra byla na akci velmi milá a vzácně se všichni přítomní hosté shodli, že je kyberprostor přirozenou součásti lidského bytí a započal v podstatě již kouřovými signály pralidí či indiánů. Tato první diskusní akce vznikla za finančního příspěvku společnosti E.ON, které bychom velmi rádi poděkovali. Věříme, že pro všechny to byla akce přínosná a určitě budeme v podobných setkáních pokračovat,“ komentuje Helena Neumannová z Creative World.

Výsledky diskuse:

  • Pro starší generaci, kterou zastoupil Doc. Chvalovský, UNYP, představoval kyberprostor již rádio nebo první počítače v 60. letech, které byly velké přes jednu celou místnost a obsahovaly vše, co má dnes jeden malý chytrý mobil.
  • Vladimír Buťa, marketingový ředitel Mediatel, zatáhl děti do diskuse jednoduchou otázkou – kdo má doma internet. Všechny děti do jednoho zvedly ruku. Pak dětem vyprávěl obyčejné vzpomínky z dětství, jak když byl malý, musel za kamarádem dojít a říct mu osobně, co chtěl. Dnešní děti pošlou sms, napíšou na aplikaci, na skypu. Otázka zněla, co udělají s ušetřeným časem, který mají místo té cesty za kamarádem? Téměř všechny děti řekly, že si zahrají hru na mobilu….
  • Kyberprostor by měl být dobrým sluhou, nikoliv pánem. Na tom se shodli, jak zástupci společností Mediatel, E.ON (online příspěvky), Google, tak i přítomní pedagogové.
  • Paní Stýblová, předsedkyně AŘZŠ ČR, upozornila na problém ztráty svobody při digitalizaci svět. Stále je důležité číst a vyhledávat si informace i mimo elektronický svět. Na studenty apelovala, že to podstatné není v kyberprostoru, ale uvnitř v jejich hlavách a jak s tím naloží, je na každém z nich.
  • Pan Vodička, předseda České pedagogické komory, zdůraznil roli rodiny. Kyberprostor dětem mají řídit rodiče, ale neodhánět je od něj. Naučit děti komunikovat osobně a vysvětlit, že rozhovor a pohled z očí do očí je podstatný a nenahraditelný.
  • Pan Blumenstein, předseda MENSA ČR, zdůraznil podstatnou věc – generace nynějších dětí v podstatě nezná prostor bez digitalizace, která je od malička obklopuje. Důležité je najít vyrovnanost mezi reálným světem a kyberprostorem.
  • Největší diskuzi rozpoutaly děti k tématu kyberšikany. Nebály se zmínit konkrétní příběhy i jejich řešení. Hosté k danému tématu vystoupili do jednoho. Nejvíce se zde ujali slova zástupci firmy Google. Pan Hráček hovořil o projektech se zaměřením na bezpečnost v online prostředí nejen pro děti, kterému se Google dlouhodobě věnuje, pan Keprta pak zejména upozornil, že není dobré při řešení kyberšikany provokovat útočníky.
  • JUDr. Petr Zemánek z Keplerova gymnázium, který je neodmyslitelně spjatý také s hradem Točník, se na téma podíval z hlediska historie a upozornil, že již Václavu IV. utekl reálný svět skrz prsty právě proto, že ho pohltil svět bájných příběhů. Zavtipkoval také, že možné kořeny kyberprostoru sahají právě do doby Václava IV., kde v jedné knize vystupovala postava princezny se jménem Kybul…
  • Pan Fořtík z Centra nadání popovídal o vědecko-fantastickém setkání, které pořádal před 20 lety a kde se už tehdy o kyberprostoru hovořilo. Byl zvědav, kam se posunulo myšlení dnešních dětí a pohyb v kyberprostoru.

„Prostor Creative World byl všemi hosty zmíněn jako ideální prostor k podobným diskuzím mezi dětmi a odborníky na různá témata, svou příjemnou atmosférou boří ostych dětí komunikovat s lidmi z firem, manažery, špičkovými odborníky či pedagogy. Akci jsme zakončili klasicky – tvorbou, hrou a poznáním všemi smysly na naší jarní stezce národního bohatství,“ uzavírá Milena Krčálová z Creative World.

Další diskusní setkání budou následovat již brzy. Prostor dostanou témata financí, architektury, umění, vědy, ekologie, přírodního bohatství, zemědělství či energie, a to vždy za přispění jak odborníků z firem a nezávislých spolku, tak studentů.

Diskutující na setkání Rodina v kyberprostoru:

  • Doc. Václav Chvalovský, UNYP
  • Mgr. Hana Stýblová, prezidentka AŘZŠ ČR, pedagožka I. stupn ěv Plzni
  • Mgr. Pavlína Ben Saidová, pedagožka, Velké Přílepy
  • JUDr. Mgr. Petr Zemánek, profesor, Keplerovo gymnázium
  • Google,  Filip Hráček, Developer Relations Manager
  • Centrum nadání, o.p.s, Václav Fořtík, předseda Správní rady
  • MENSA, Tomáš Blumenstein, předseda MENSA ČR
  • Honza Vodička, Česká pedagogická komora
  • Mediatel, Vladimír Buťa, marketingový ředitel

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář