Ekzémy, svědění a účinná léčba

Vyrážka, ekzém na kůži naznačují, že je problém v celém těle. Může jít o infekci v těle, nedostatek nějaké živiny, problémy imunity, nebo onemocnění nějakého orgánu. Kůže je například suchá, popraskaná, bolestivá, zčervenalá, šupinatá, tvoří se červené skvrny až puchýřky.

 

Svědění velmi často předchází vzniku ekzému, provází ho a když hojící se kůže stále silně svědí, je potřeba se léčbě intenzivně věnovat i nadále.

 

Bohužel neexistuje jedna látka, která by na svědění spolehlivě působila a to proto, že svědění v kůži je vyvoláváno řadou faktorů. Těmi jsou cytokiny, tedy látky, které ze sebe tvoří a vydávají jak imunitní buňky, tak kožní buňky, i suchost kůže může sama o sobě vést ke svědění a nepřímo k aktivaci ekzému. Bohužel škrábání, které přináší úlevu, svědění  ještě zhoršuje tím, že poškozuje buňky a ty pak tyto cytokiny uvolňují.

 

Co podniknout? Existují léky, nazývané antihistaminika, které zasahují jen jednu látku, způsobující svědění, což je histamin, které můžeme použít. Současně je důležité kůži promazávat, zvláčňovat, většinou chladivými krémy s lehce kyselým pH, protože trochu umrtvují nervová zakončení. Sem patří i chladivá sprcha, kde teplota opět umrtví nervová zakončení. Při škrábání se doporučuje místo nehtů používat dlaň naplocho, tím se zmenší riziko podráždění a riziko zanesení infekce.

 

Pokud je svědění veliké, je vhodné i místnost, v níž se člověk pohybuje, udržovat chladnější.  Tím se za prvé zlikvidují roztoči a za druhé chlad může přinést určitý stupeň úlevy. U malých dětí se někdy na noc nasazují bavlněné rukavičky, aby se děti tolik neškrábaly. Na svědění je ale vždycky potřeba pohlížet ze širšího hlediska a ve spolupráci s lékařem si vytipovat, co pomáhá nejvíce.

 

Ekzém převážně trápí děti od jednoho do deseti let věku. Velmi často ekzém s dospíváním mizí. Někdy přechází do chronického průběhu a může přetrvat po celý život. Celkem výjimečně je první výskyt ekzému svázán s dospělým věkem. V takovém případě jde častěji o jiné typy ekzémů, než jakým je takzvaný atopický ekzém. Ale i výskyt tohoto ekzému v dospělosti je možný.

 

AUDIO: Jaká je příčina vzniku ekzému a jak může pomoci kožní lékař, odpověď jsme dostali v kožní ordinaci od lékařky Andrey Vocilkové

 

Akutně vzniklá vyrážka může odeznít sama po několika dnech, nebo lze od kožního lékaře či v lékárně získat nespočet přípravků pro léčbu vyrážky, ekzému (např. antihistaminika).
Léčba by neměla znamenat jen zakoupení nějaké masti, pudru, či zásypu, ale též případně změny stravy (zdravá výživa), životního tempa, vyvarování se dráždivým, toxickým, tělu nevlastním látkám.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář