Bolí vás v podbřišku, máte nepříjemné bolesti během sexuálního styku? – Mohlo by jít o endometriózu!

Endometrióza – bolestivé onemocnění s nejasným původem a výskytem. Týká se zhruba každé desáté ženy v plodném věku. Onemocnění se u každé ženy projevuje odlišně, a proto bývá velmi těžké jej odhalit. Navíc přibývá i onemocnění u mladých žen kolem 20. roku života.

 

Mimo děložní dutinu se žlázky z děložní sliznice dostanou především při menstruaci a mohou se usídlit v oblasti malé pánve. Jiná teorie předpokládá odlišný vznik. Na základě hormonálních vlivů, toxických vlivů prostředí a dalších, se buňky v dutině břišní přeměňují právě v ložiska endometriózy. Převažují důkazy, že jde o onemocnění ovlivněné genetickými, hormonálními, imunologickými a anatomickými faktory.

 

Onemocnění může samo zmizet nebo naopak vstoupit do závažné formy

 

Může být přechodným jevem, který se objeví v průběhu plodného období ženy a spontánně zanikne, nebo se projeví progresí do závažných forem tzv. hluboké endometriózy s typickými závažnými příznaky (bolesti, neplodnost, krvácení z konečníku aj.).

Ženy s endometriózou trpí těmito příznaky – bolestivou menstruací, bolestmi při styku, pánevní bolestí chronického charakteru a poruchami plodnosti.

Pacientka s příznaky by se vždy měla obrátit na svého ošetřujícího gynekologa.

 

Léčba endometriózy je dvojího typu, pomocí léků nebo chirurgická. Obě metody se mohou i vzájemně doplňovat. Principem medikamentózní léčby je zábrana růstu ložisek. Principem chirurgické léčby je odstranění ložisek endometriózy. Cílem léčby je obnovení plodnosti, snížení bolestivých příznaků a zvýšení kvality života.

 

Léčba by měla být dlouhodobá. Základní onemocnění ovlivňují příznivě hormonální přípravky, které se podávají obvykle ve formě injekcí nebo tablet.  Od loňského roku je na trhu k dispozici účinný přípravek k léčbě endometriózy, který je podáván perorálně (ústy), má příznivý bezpečnostní profil a je vhodný i k dlouhodobé léčbě endometriózy.

Chirurgická léčba by měla být prováděna v centrech zabývajících se problematikou endometriózy.

 

 

Souhrnnou informaci o příčinách, příznacích, následcích a zpúsobech léčení endometriózy naleznete ve videu ZDE

 

Co onemocnění doprovází, je možné zcela ženu uzdravit? I na další otázky odpovídá docent Eduard Kučera (foto), přednosta Gynekologicko porodnické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

 

Endometrióza a sexuální život ženy

 

Psychická labilita během nemoci má vliv i na vztahy postižené ženy s jejím okolím. Chronické bolesti, poruchy menstruace, hrozba neplodnosti a sexuální potíže zasahují ženu na místech nejcitlivějších. A to v její ženskosti, schopnosti obstát v roli manželky, budoucí matky a milenky. Narušené sebevědomí se projeví v chování ženy tím, že mnohdy reaguje pomocí dvou obranných mechanizmů. A to submisivním někdy až sebelítostivým chováním nebo naopak agresivním jednáním, které může být nasměrováno nejen proti ženě samotné, ale i proti nejbližšímu okolí včetně partnera.  
Problémy v partnerském vztahu se pak odráží i v sexuálním životě páru. I naopak problémy v sexu ovlivňují vztah ženy a muže.  Ženy s endometriózou si nejčastěji stěžují na bolestivý sexuální styk, a to bývá traumatizující pro oba partnery.

 

Neméně rušivé pak bývají bolesti v podbřišku. Studie prokázaly, že strach z bolesti a narušené sebepojetí žen s endometriózou významně snižují sexuální prožitek dokonce až tak, že některé z nich neprožívají při milování orgasmus. Je pak naprosto logické, že se následně snižuje i frekvence pohlavního života.

 

Možnosti psychoterapie, párové terapie, sexuální terapie jsou však do jisté míry omezené, protože jedinou, účinnou léčbou je v tomto případě nalezení a odstranění příčiny tohoto onemocnění. Na nové poznatky medicíny tak v České republice čeká 250 000 žen s diagnózou endometrióza.

 

Žena s nemocí má špatné sebevědomí a je narušena její sexualita, co by v tomto případě poradila docentka Laura Janáčková (foto), z Institutu partnerských vztahů.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář