S léčbou drobných úrazů neotálejte, nejlépe se hojí do 6 hodin po zranění

Odřeniny, pohmožděniny nebo výrony patří neodmyslitelně k životu každé aktivní rodiny. Zejména na jaře a v létě, když se snažíme rozhýbat své tělo nebo vypustíme ratolesti do parku či na kolo, bychom neměli být drobnými úrazy zaskočeni. Nejvíc jich evidují pojišťovny na přelomu května a června. Nejčastější jsou u mužů řezné rány a u žen podvrtnutý kotník. Mezi častá, méně závažná poranění patří také naražení nebo zhmoždění povrchových částí těla a tržné rány kůže. Michal Lazák, praktický lékař, komentuje: „Obecně začátek sportovních aktivit někdy bohužel znamená zranění, jehož následkem jsou v některých případech velmi bolestivá omezení v pohybu, která se mohou protáhnout na několik dní, týdnů až měsíců.“

Zatímco k pohmoždění dochází po nárazu do měkkých částí svalů či kloubů, podvrtnutí nebo vymknutí vzniká extrémním pohybem kloubu, při němž se částečně nebo zcela trhají vazy a cévy. Obojí se ale vyznačuje krevním výronem a špatnou pohyblivostí. Poraněné místo je oteklé, často ho provází viditelná modřina. Krevní výrony následně výrazně omezují funkci svalu či kloubu a jsou velmi bolestivé.

Ošetření není třeba se bát, ale je dobré s ním začít co nejdříve. Nejlépe se totiž hojí rány do 6 hodin po úrazu. První pomocí u pohmoždění i podvrtnutí je studený obklad a fixace. Chlazením poraněného místa zmírníme otok a bolestivost zranění. S poraněným kloubem každopádně není radno hýbat. Pokus o „rozchození“ má vždy za následek masivnější krvácení do kloubního pouzdra, větší otok i bolestivost a delší hojení.

Ve všech případech je důležité zajistit dostatečnou analgetizaci (tj. tlumení bolesti), a to jak při ošetření, tak i v následném období. Ideální je použít lokálně působící přípravky (analgetické masti, gely nebo krémy), které jsou šetrnější než celkově působící léky, tlumí bolest a zároveň podle potřeby i chladí (gely) nebo prohřívají (masti). Některá analgetika obsahují navíc účinné látky, které přímo podporují proces hojení. Například krém Ibalgin Duo Effect obsahuje kromě ibuprofenu i heparinoid S, který snižuje srážlivost krve a urychluje vstřebávání podlitin. Společně tak tlumí bolest a zároveň zmírňují otok.

Lokální gely a masti užíváme také k potlačení zánětu v místě poranění. Protizánětlivě působí všechny přípravky obsahující ibuprofen (např. Ibalgin krém nebo gel). Pokud je bolest veliká, je možné při ošetření léky kombinovat, mají-li stejnou účinnou látku (například krém s ibuprofenem na poranění + tablety Ibalgin 400 na bolest) a dosáhnout tak rychlejší úlevy od bolesti.

Pozor na alergické reakce při používání některých mastí

Zejména na jaře a v létě je při ošetřování lokálních poranění třeba dát si pozor na tzv. fotosensitivitu. Některé léčivé masti totiž způsobují po ozáření slunečními paprsky fototoxickou nebo fotoalergickou reakci. Ta se projevuje zánětem kůže v podobě zrudnutí, kopřivky nebo dokonce tvorbou puchýřků. MUDr. Michal Lazák dodává: „Fototoxický účinek některých mastí přetrvává poměrně dlouhou dobu i po ukončení aplikace, zhruba až 2 týdny.“ Jde například o masti obsahující ketoprofen, indometacin, piroxicam nebo diclofenac (tyto účinné látky naleznete například v přípravcích Fastum gel, Ketonal krém či Prontoket spray) / (údaje o tom, zda mast problematickou účinnou látku obsahuje, najdete vždy v příbalovém letáku nebo by vám měl umět poradit lékárník). Bezpečné jsou v tomto ohledu přípravky obsahující účinnou látku ibuprofen (např. Ibalgin krém, Ibalgin Duo Effect nebo Ibalgin gel).

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář