Letošní Světový den zdraví se zaměří na prevenci infekčních onemocnění

Světový den zdraví každoročně připadá na 7. dubna a slaví se u příležitosti založení Světové zdravotnické organizace. Každý rok je vybráno jiné téma, které se zaměřuje na jednotlivé klíčové priority veřejného zdraví a prevence nemocí.

„Letos se kampaň zaměřuje na onemocnění přenášená komáry a klíšťaty, tedy zejména klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Tyto choroby ohrožují více než polovinu světové populace a v jejich důsledku ročně zemře více než 1 milion lidí. V evropském regionu takto onemocní průměrně 77 tisíc obyvatel,“ říká Alena Šteflová ředitelka kanceláře Světové zdravotnické organizace v ČR.

Cílem letošního Světového dne zdraví je především zvýšit informovanost a povědomí o těchto nákazách a upozornit na účinné možnosti jejich prevence. „Klíšťová encefalitida je virové infekční onemocnění, které postihuje centrální nervový systém, a které může vyústit v dlouhodobé zdravotní komplikace a případně i úmrtí. Závažné neurologické příznaky se vyskytují u zhruba 10 % nemocných, úmrtnost dosahuje 0,5 – 2 %. Počet onemocnění v ČR se v posledních 10 letech pohyboval ročně mezi 600 – 1000 případy,“ upřesňuje hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta a dodává: „Nejúčinnější a jedinou možnou obranou proti klíšťové encefalitidě je očkování, přičemž proočkovanost v České republice je stále nízká, a to pouze kolem 15 %.“

Lymeská borelióza je v Evropě nejčastěji se vyskytujícím onemocněním přenášeným klíšťaty a komáry. Jedná se o bakteriální infekční multiorgánovou nemoc projevující se v prvotní fázi příznaky chřipky, poté se až v polovině případů mohou vyskytnout kožní formy symptomů, dále jsou časté záněty velkých kloubů a neurologické příznaky, poškození srdce a oční komplikace. Ročně v České republice onemocní kolem 4 tisíc osob.

Za předpokladu, že klíště saje na hostiteli, který je v té době infikován a jeho krev obsahuje původce dané nákazy, klíště se stává infekčním. Takto infikovaných klíšťat je v průměru přibližně 1 %. K nákaze virem klíšťové encefalitidy může výjimečně dojít také požitím nepasterizovaného mléka či tepelně neupravených mléčných výrobků.

Před přisátím klíštěte a následnou nákazou je možné se chránit vhodným oblečením, repelentem a prohlédnutím těla po návratu z přírody. Důležité je také rychlé a správné odstranění klíštěte. Nejúčinnější prevencí klíšťové encefalitidy je pak očkování, k dispozici máme očkovací látku pro děti od 1 roku života a pro dospělé. Základní očkování se provádí třemi dávkami a k přeočkování dochází po 3 až 5 letech. Základní vakcinací se ročně dá naočkovat asi 80 – 110 tisíc osob, ovšem pouze zhruba 50 % z nich se následně nechá přeočkovat, tudíž postupně imunitu proti klíšťové encefalitidě ztrácejí. I přesto, že očkování je částečně hrazeno zdravotními pojišťovnami, proočkovanost je u nás výrazně nižší než např. v sousedním Rakousku. Proočkovány jsou nejvíce děti a mládež, naopak nejméně starší lidé a senioři, bohužel ale právě u nich mívá onemocnění těžší až těžký průběh. Proto má i letošní Světový den zdraví přispět k informovanosti o rizicích těchto infekčních onemocnění a zvýšit zájem o účinnou prevenci.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář