Fyzioterapie a potíže svalů pánevního dna u žen a mužů – inkontinenci může vyřešit cvičení a někdy pomůže až operace

Pánevní dno kontroluje držení těla a podporuje vnitřní orgány pánve na správném místě.
Mezi nejčastější potíže ženského pánevního dna patří močová inkontinence, nedobrovolný únik moči spojený se změnou tělesné pozice, nedobrovolný únik moči při pohlavním styku.  Další symptomy jsou spojené s funkcí močového měchýře.

 

„Poruchy kontinence jsou mnohem silněji spojeny s četností bolesti dolní části zad než s obezitou a fyzickou aktivitou,“ uvádí fyzioterapeutka PhDr. Ingrid Palaščáková, PhD., autorka Rehaspring konceptu.

„K dalším symptomům dysfunkce svalů pánevního dna patří prolapsy pánevních orgánů, které se obecně zhoršují vlivem gravitace, při dlouhém sezení nebo nevhodném cvičení. Symptomy sexuální dysfunkce, které žena vnímá při sexuální aktivitě a symptomy anorektální dysfunkce, kam patří zejména anální a fekální inkontinence se projevuje zejména jako únik plynů a stolice. Jednou z hlavních příčin výše uvedených symptomů je dysfunkce svalů pánevního dna, kterou je potřeba mezioborově vyhodnotit,“ doplňuje PhDr. Ingrid Palaščáková, PhD.

Rehaspring koncept je postup vyhodnocení funkce a dysfunkce svalů pánevního dna u žen a mužů ve fyzioterapii.  Funkce svalů pánevního dna je vyhodnocena per vaginam tzn,. manuálně přes pochvu. Vyhodnocuje se funkční síla resp. tonus při stahu a vtahu dále jejich relaxace a opěrná funkce při stresových manévrech, jako je kašel, kýchání, smrkání. Vyhodnocení se provádí v polohách lehu, sedu a stoje. Rehaspring koncept používá pro objektivizaci a biofeedback aktivity a relaxace ultrazvukové snímkování.  Výsledná data se zapisují do vstupních protokolů, na základě kterých je navržen daný postup terapie. V rámci terapie jsou doporučeny individuální pomůcky (elektrická stimulace, educatory, vaginální závaží) se kterými je pacientka seznámená a instruována jak často je bude používat. Efekt terapie je průběžně sledován a vyhodnocován do kontrolních protokolů.

Konzervativní terapie dysfunkce svalů pánevního dna u mužů a žen je základním vstupem i pro další operativní postupy, které mohou nastat. Ambulantní zařízení REHASPRING v Čelákovicích za rok 2015 do října 2016 navštívilo kvůli dysfunkci svalů pánevního dna 162 žen a 35 mužů.
Na doktorku Palaščákovou se obracejí zejména ženy po porodu, které i půl roku po narození dítěte bojují s nechtěným ůnikem moči. Případně ženy starší, u nichž dochází k úniku moči při kýchnutí.

AUDIO: Jak pomoci ženám od úniku moči, to už  poví fyzioterapeutka PhDr. Ingrid Palaščáková.   

 

Únik moče trápí i muže  – nepříjemný problem však dokáže potrápit I muže. Objevuje se ve středním věku až vyšším věku a mívá souvislost s protatou. Jednou z nejčastějších příčin nekontrolovatelného úniku moči u mužů je operace zhoubného nádoru prostaty. Bezprostředně po operaci zhoubných nádorů byl výskyt inkontinence zaznamenán u asi 20 % mužů. Ještě rok po operaci je u přibližně 8–12 % mužů inkontinence natolik závažná, že jsou nuceni vyhledat odbornou pomoc.

AUDIO: I muži mají potíže s únikem moči, k tomu se vyjádří MUDr. Pavel Drlík, urolog 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář