Inkontinence – únik moči trápí více ženy

Nedobrovolný únik moči, třeba při kašli nebo smíchu, trápí více žen. Velmi často se objevuje po porodu a dokáže zkomplikovat život.

Jde o stresovou inkontinenci, i když se stresem vůbec nesouvisí. Ženy se s ní velmi často setkávají po porodu, nebo v období menopauzy. Neznamená to, že se musí nosit vložky. Lehká forma se projevuje tak, že dojde k menšímu úniku moči při kašli, silnějším kýchnutí a smíchu, nebo při zvedání těžkých předmětů.

Močová inkontinence – delikátní problém, o kterém se nemluví nahlas. Přestože nejde o závažný zdravotní problém, má často vliv na psychiku a společenský i pracovní život postiženého.

Léčba přitom existuje a dokáže příznaky odstranit natrvalo.

Častější výskyt inkontinence u žen nezávislý na anatomií ženského močového traktu. Nečastější jsou opakované těžké porody, infekce a operace močových cest, nedostatek hormonů v období přechodu, ale třeba také chronický kašel u kuřáků nebo špatné návyky v oblasti pitného režimu.

Nutkavá neboli urgentní inkontinence (hyperaktivní měchýř)

Vyskytuje se převážně u žen po menopauze, ale i při různých zdravotních problémech centrálního nervového systému (poškození nervového systému, Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza apod.). Jde o náhlé nucení na močení s nekontrolovatelným únikem moči, i když močový měchýř není přeplněný. Ženy a muži, které trápí tento typ inkontinence, mají často problém s únikem moči např. po vypití většího množství tekutiny, nebo když slyší či vidí téct vodu -mytí nádobí nebo sprchování.

Jak na inkontinenci

Je třeba vyhledat odbornou pomoc. Pokud váš lékař nad tímto problémem mávne rukou, nedejte se odbýt a hledejte pomoc jinde. Buď u gynekologa nebo urologa.

Stresová inkontinence se většinou léčí nejdříve konzervativním přístupem, jako je rehabilitace, elektrostimulace pánevních svalů nebo právě používáním speciálních vaginálních kuliček či kroužků. Často postižení podstupují  velmi jednoduchou operaci, tím si ušetří zbytečné trápení.

Chirurgická léčba je velmi úspěšná, ale ani po operaci není úplně vyhráno. Jako v případě všech zdravotních problémů, i zde je největším dílem dlouhodobého úspěchu prevence.

AUDIO: Jak se řeší únik moče u žen a u mužů- odpovídají  MUDR. Lukáš Horčička a docent Roman Zachoval.

 

Prevence inkontinence

 

  • Dodržujte několik rad, aby vás únik moči  netrápil ani ve vyšším věku:
  • Snažte se udržovat přiměřenou tělesnou hmotnost.
  • Nekuřte.
  • Hýbejte se, ale vyhněte se fyzicky náročným sportům s nadměrným množstvím poskoků.
  • Nepodceňujte záněty močových cest a vždy je poctivě doléčujte.
  • Dodržujte doporučení ohledně léčby chronických chorob (cukrovka, astma atd.).

Inkontinence se nevyhne ani mužům, její výskyt narůstá s věkem a může mít mnoho příčin. Mezi nejčastější patří problémy s prostatou, následky operace či úrazu nebo hyperaktivní močový měchýř. Odhalením příčiny péče urologa nekončí, ke slovu přichází adekvátní léčba: od tablet přes miniinvazivní laserové zákroky až po operativní řešení úniku moči. Muži trpí méně často inkontinencí stresovou, která je charakteristická pro ženy

AUDIO: Co pomáhá od inkontinence u seniorů, odpovídá profesorka Eva Topinková.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář