Jíst, tak s rozmyslem – a jde to!

Pojem „levný jídelníček“ je pro někoho, když se denně vejde pod 100 Kč. Pro jiného to jet limit „levnosti“ 500 Kč apod. Někdo kupuje levné potraviny, druhý se stravuje levněji v podnicích veřejného stravování.

 

Nejlevnější jsou potraviny sacharidového původu a zdroje kvalitních tuků a bílkovin jsou dražší. Velmi snadno se pak strava stává jednostrannou s nedostatkem důležitých látek. A pozor na případné zdravotní problémy, které v svém důsledku mohou znamenat daleko větší finanční náklady, než původní „nezlevněný“ jídelníček.

 

A jaká může být praxe?

 

Ukázka reálného“ levného“ jídelníčku:

 

Nutriční hodnoty jídelníčku č. 1

 

Komentář k jídelníčku č. 1:
Energetická hodnota jídelníčku je sice přiměřená, ale složení je značně nevyvážené – chybí více než 20 g bílkovin a naopak více než 20 g tuků přebývá. Zeleniny a ovoce obsahuje poskrovnu, mléčné výrobky chybí úplně. Cena takového jídelníčku je zhruba 100 Kč. Za stejnou cenu však můžeme sestavit jídelníček co do složení daleko příznivější. Je nutný i příjem tekutin, který není v jídelníčku zmiňován. Nejlevnějším zdrojem pitného režimu je voda, rozpočet téměř nezatíží také čaje. 

 

 

Nutriční hodnoty jídelníčku č. 2

 

Komentář k jídelníčku č. 2:
Jídelníček je ukázkou, jak sestavit celodenní stravu tak, aby byla nutričně naprosto v pořádku. A to za stejnou cenu. Opět je potřeba neopomenout tekutiny. Tento jídelníček je pro jednu osobu.

 

Na závěr tipy a postřehy pro zlevňování jídelníčku

  • Zlevňujte jídelníček po boku odborníka – nutričního terapeuta –  zohlední i vaše chutě a dokáže zhodnotit, zda levnější varianta neznamená mínusové body pro vaše zdraví.
  • Využívejte aktuálních slev potravinových řetězců – slevy potravin se pohybují od 10 do 50 %,
  • a to bez ohledu na nutriční profil potravin (tedy ve slevách jsou i kvalitní výrobky).
  • Při nákupu porovnávejte potraviny na stejné množství (např. 1 kg/1 l) – velikost balení se často značně liší.
  • Nenakupujte příliš do zásoby – nestihnete-li sníst, hrozí, že o zásoby přijdete (a jejich konzumací to nebude).
  • Výhodnější je mít předem plán, co koupíte (nákupní seznam) než hledat, co by se vám hodilo přímo na místě (vždy se vám toho bude hodit víc) a choďte nakupovat najedení.
  • Zařazujte do jídelníčku potraviny, které mají právě sezónu, dávejte přednost tuzemské produkci – vyplatí se vám to nejen finančně, ale i nutričně (platí zejména u ovoce a zeleniny).
  • I ve stravování platí, že v jednoduchosti je krása (míněno ve vztahu ke kulinárním úpravám).
  • Nezpracované potraviny jsou nutričně hodnotné, ale neznamená to, že ty zpracované by byly vždy horší – např. sleďové závitky s kysaným zelím vychází nutričně skvěle a navíc váš rozpočet nezruinují.
  • Pokrmy připravte ve větším množství a část zamrazte, případně zamrazte předpřipravené suroviny, ze kterých můžete obměnou dalších surovin připravit řadu receptů.

AUDIO: Zdravý jídelníček nemusí být drahý, k tomu už více Věra Boháčová DiS. nutriční terapeutka 



Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář