Ke kořenům bolesti zad

Chronická bolest zad představuje pro lidský organismus výraznou zátěž. Bolest omezuje člověka nejen po fyzické stránce, ale může vést k narušení psychické rovnováhy a v konečném důsledku k řadě omezení ve společenském, rodinném a pracovním životě. Jednou z příčin dlouhodobé bolesti zad je kořenový (radikulární) syndrom, který je u nás spojen s hospitalizací zhruba 40 tisíc pacientů ročně a vyžaduje specifickou a cílenou léčbu. V pražské Klinice miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics poskytují precizní diagnostiku zad, která ruku v ruce s unikátními miniinvazivními a endoskopickými výkony kořenový (radikulární) syndrom léčí.

Bolest zad má řadu příčin a příznaků a setká se s ní prakticky každý člověk. Statisticky se tento problém alespoň jednou v životě projeví až u 80 % dospělé populace. Pokud je doba trvání delší než tři měsíce, hovoříme o chronické bolesti.

Jednou z nejčastějších chronických bolestí bederní páteře je kořenový (radikulární) syndrom,
který vzniká v důsledku útlaku či mechanického poškození nervového kořene. Příčinou jsou  výhřezy meziobratlových plotének, kdy až v 90 % všech kořenových syndromů je postižena bederní oblast páteře L3-S1, dále syndrom selhání operační léčby (FBSS, failed back surgery syndrom) spojený se vznikem epidurální fibrózy (zmnožení vaziva) v epidurálním prostoru, degenerativní změny na páteřních obratlích, úrazy pátere, zánětlivé onemocnění páteře infekční povahy, nádory a jiné.

Jak se projevuje?

Mezi typické projevy kořenového syndromu patří silná bolest zad v bederní oblasti „vyzařující” či „vystřelující“ v jedné či více spádových oblastech nervových kořenů na dolní končetině. Bolest může provázet částečná či úplná ztráta citlivosti až nehybnost končetiny. Dochází ke snížení funkce a omezení svalové síly končetiny spojené s neschopností stoupnout si na špičky nebo zvednout nohu do schodů. Bederní páteř bývá omezena v pohybu, především do záklonu a předklonu. Postižení bývá zpravidla jednostranné, provázené jednostrannou bodavou, pulzující či pálivou bolestí, mravenčením, brněním a podobně. Bolest může provokovat i kašel, kýchání nebo defekace.

Jak jej správně diagnostikovat?

„V případě potřeby stanovujeme další terapeutický postup s použitím miniinvazivních a endoskopických výkonů. Jejich předností je zejména šetrnost a přesnost. Miniinvazivní výkony provádíme pod kontrolou RTG, endoskopické výkony pod kontrolou endoskopické kamery a RTG. Výkony probíhají v režimu tzv. jednodenní chirurgie. To znamená, že pacient se po zákroku a doporučené době odpočinku na lůžku (většinou po dobu 120 minut) navrací do svého domov,“ říká MUDr.Robert Tirpák,vedoucí lékař kliniky.

Může se kořenový syndrom projevit i po operaci páteře?

Diagnóza kořenového syndromu se týká pacientů, kteří doposud nepodstoupili operační zákrok stejně jako pacientů po již absolvované operaci/operacích páteře. V tomto případě se může projevit v důsledku tzv. syndromu selhání operační léčby (FBSS, failed back surgery syndrom), která byla jinak provedena anatomicky a technicky úspěšně. Zdrojem přetrvávající či nově vzniklé bolesti po operaci může být epidurální fibróza neboli zmnožení vaziva v míšním kanálu, jenž dráždí nervový kořen nebo způsobuje zúžení epidurálního prostoru. Statisticky se vyskytuje až u třetiny pacientů po klasické operaci páteře.

Proč zvolit mininvazivní a endoskopický výkon?

Miniinvazivní výkony v  porovnání s klasickými operacemi přinášejí pacientovi významné výhody.

– NIŽŠÍ RIZIKO POŠKOZENÍ NERVŮ
– MENŠÍ TVORBA EPIDURÁLNÍ FIBRÓZY
– RYCHLEJŠÍ REKONVALESCENCE A NÁVRAT DO ZAMĚSTNÁNÍ
– MENŠÍ VÝSKYT INFEKCÍ
– MENŠÍ CHIRURGICKÝ ŘEZ A CHIRURGICKÉ TRAUMA

Pražská Klinika miniinvazivní a endoskopické léčby zad využívá při léčbě chronické bolesti široké spektrum miniinvazivních a endoskopických výkonů. Jedná se o unikátní perkutánní endoskopické výkony pod kontrolou rentgenu a videonavigace, které jsou spojeny s řadou významných klinických přínosů. Svým specifickým zaměřením je v současnosti jediným klinickým zařízením tohoto typu v České republice.

Pro návštěvu Kliniky miniinvazivní a endoskopické léčby zad není třeba mít doporučení
od praktického lékaře, klinika spolupracuje s vybranými zdravotními pojišťovnami (VZP, VoZP, OZP a ZP Škoda), které zde léčbu svým pacientům plně hradí.

AUDIO rozhovor: O kořenové bolesti zad natáčela rozhovory s odborníky Šárka Málková.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář