Zima ještě neodešla – pečujte správně o své klouby

Někteří z nás nízké ranní teploty nevítají s otevřenou náručí, obzvlášť když už se skoro v únoru zdá, že přichází jaro, a rtuť na teploměru spadne zase dolů. Přesto má i zima své kouzlo, díky kterému každoročně oprášíme vybavení na zimní sporty, vytáhneme oblíbený pletený svetr či vaříme svařák do doby, než vyraší první sněženky. Málokdo si už ale uvědomí, do jaké míry náhlé změny počasí nebo nárazový víkendový pohyb na horách ovlivňují náš psychický i fyzický stav. Zabrat dostávají i naše klouby, jelikož o ně zapomínáme pečovat. Stačí přitom dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Sportem ku zdraví

Možná si vzpomeneme na víkend či zimní prázdniny, kdy jsme plni odhodlání vyrazili na lyže či běžky, užívali si čerstvého vzduchu a večer se cítili, jako bychom žili v jiném těle. Nárazový sport má své plusy i minusy, často se však po roce provozovaná aktivita na těle pořádně podepíše. Vtip tkví v tom, že bolest svalů se ozve okamžitě, bolest kloubů se však ihned dostavit nemusí a vrátí se jako bumerang o pár let později. Nadměrnou zátěží kloubů, jak je tomu v případě sportu, opotřebováváme jejich povrch mnohem více než při běžném pohybu. A právě tolik důležitá chrupavka vlivem toho ubývá, což může přinést obtíže do budoucna. Stejně tak je ale nevhodné, pokud si fyzickou aktivitu nedopřáváme vůbec. Je potřeba si uvědomit, že pokud bolest pouze utlumíme analgetiky, na chvilku si od ní ulevíme, ale příčinu neodstraníme.

Cítím v kostech, že…

Mnozí se již setkali s člověkem, který dokázal předpovědět špatné počasí, protože „to cítil v kostech“. Pociťujeme-li bolest v kloubech, bohužel se spíš jedná o problém v našem kloubním aparátu než o náhle nabyté nadpřirozené schopnosti. Vědci se přiklánějí k názoru, že lidé trpící i lehkou formou artritidy skutečně cítí změny počasí kvůli změně tlaku vzduchu. Tento tlak, nazývaný atmosférický či barometrický, se neustále mění, přičemž nejhorší bolest způsobuje jeho náhlý pokles často spjatý i s poklesem teploty. Z výzkumu publikovaného v Annals of the Rheumatic Diseases dokonce vyplývá, že jsou ženy fyzicky znatelně citlivější k počasí než muži (62 % dotazovaných žen udává změny oproti 37 % mužů).  

Zimní měsíce provázené nepříjemnými poklesy tlaku, chladem a často také naší nepravidelnou fyzickou činností představují pro klouby člověka skutečnou zátěž. Inspirujte se našimi tipy – klouby to ocení, tělu ulevíme a na stará kolena si poděkujeme.

5 tipů, jak pečovat o své klouby

1. Udržujte své klouby v teple. Dbejte na hřejivé a prodyšné oblečení, které odčerpává pot. Do běžeckých i lyžařských bot se vybavte speciálními ponožkami k tomu určenými. Ochraňte se před chladem, který může způsobovat stažení šlach a vazů okolo kloubů, ty se pak hůře pohybují.  
2. Před sportem se rozcvičte. Vašim kloubům pomůže, když prokrvíte svaly a protáhnete šlachy. První den sportovní dovolené spíše uberte, pokud nejste zvyklí na podobný pohyb. Kroťte také svoji vášeň pro skokánky.
3. Zvyšte přísun vitaminů, zejména vitaminu C, který napomáhá tvorbě kolagenu a posiluje imunitní systém.
4. Dopřejte kloubům dlouhodobou péči pomocí doplňku stravy. Vyberte takový, který obsahuje nejen kolagen, ale i důležitý glukosamin sulfát a chondroitin sulfát, jež jsou nedílnou součástí našich chrupavek a pojivových tkání. Tuto kombinaci nabízí doplněk stravy Proenzi® 3 plus, který navíc obsahuje tzv. ExPur komplex (kombinace kolagenu typu II a vitaminu C) a složku Unique MSM®.
5. Hýbejte se. Pravidelnou fyzickou aktivitou budete udržovat svůj pohybový aparát v kondici. Současně předejdete nadváze, která naše klouby nadměrně zatěžuje. Tipy na cvičení najdete i zde: www.proenzi.cz.

 

AUDIO: O kloubní chrupavce více sdělil ortoped, prof. MUDr. Tomáš Trč, CSc., MBA, přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář