Kojení není jen pití mléka. Pro maminku a dítě znamená mnohem více!

Při propouštění z porodnice je u nás dlouhodobě plně kojeno okolo 90% dětí. Podíl dětí kojených 6 měsíců a déle se dlouhodobě pohybuje okolo 40 % . Tématem letošního světového týdne kojení bylo Podpora při kojení blíže k matkám. Cílem je pomoci matce při kojení.

I když se matkám podaří začít s kojením, počet plně kojených dětí v dalších týdnech a měsících po porodu prudce klesá a stejně tak prudce klesá počet dětí, které jsou kojeny alespoň částečně. Podporu kojení tvoří zdravotnici, poradkyně při kojení, přítelkyně, které jsou také matkami atd.

Pokud matka žije v prostředí, kde je kojení normou, nezavádí do stravy jiné potraviny a nápoje.

Laktační liga školí specialistky na kojení –laktační poradkyně. A to  z řad zdravotníků i matek. Funguje i Národní laktační centrum a i Národní linka kojení.

Kojení chrání zdraví miminka a maminky  a uspoří peníze rodině

Kojení je přirozené krmení novorozenců a malých dětí. Výlučné kojení dětí do věku 6 měsíců a pokračování v kojení s odpovídajícím příkrmem je nejlepší cestou ke zdraví, růstu a vývoji dětí. Také je přínosné pro zdraví matky a šetří zbytečné náklady rodině i společnosti.

Kojením se dá ušetřit náklady na zdravotní služby.   Mateřské mléko je živá tekutina a je pokračováním výživy, kterou matka poskytovala dítěti přes placentu.

U nás bylo spočítáno, pokud maminka nekojí, utratí 7000 Kč měsíčně jen za nákup formule.

Kojení funguje proti obezitě

Kojení také podporuje schopnost dítěte učit se a pomáhá předcházet obezitě a chronickým onemocněním v pozdějším životě. Kojené děti jsou mnohem méně často nemocné než děti nekojené.

Kojení je velikým přínosem nejen pro děti, ale i pro jejich matky – kojící matky se po porodu rychleji zotavují, dříve se jim podaří dosáhnout hmotnosti, kterou měly před porodem. Méně často prožívají poporodní deprese a později v životě je u nich nižší riziko onemocnění rakovinou prsu a vaječníků. U kojících matek je také menší pravděpodobnost, že v průběhu prvních šesti měsíců po porodu znovu otěhotní.

Co je podpůrná skupina kojících matek?

Jde o setkávání více kojících matek s dětmi spolu s poradkyní při kojení. Maminka získá správné a úplné informace a vymění si zkušeností od poradkyně, stejně jako od ostatních maminek, proto aby úspěšněji a dlouhodoběji kojila.Vzniklá přátelství pomáhají tak matkám na mateřské dovolené nebýt v izolaci, poznávat nové lidi. Snahou je, aby kojení bylo úspěšné.

AUDIO: Kam se mohou maminky, když si nevědí rady s kojením, obrátit? Na to už odpoví lékařka  Anna Mydlilová, z Národního  laktačního centra Laktační  ligy Thomayerovy  nemocnice v Praze 4. Poslouchejte i pár rad,které Vám pomohou se zorientovat. Rozhovor si poslechněte ZDE

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář