Kouření a centra odvykání

Větší šanci přestat kouřit mají lidé, kteří se do boje s cigaretou pustí spoluse svým partnerem nebo partnerkou. Pomáhá také to, když o nekuřáctvíspolečně usilují přátelé, sourozenci nebo kolegové na pracovišti. Zjištěníbritských vědců potvrdila lékařka z pražské poradny pro odvykání kouřeníEva Králíková. V ČR kouří 30 procent dospělých. Přestat chce až 70 procentkuřáků, podaří se to třem procentům.

V České republice jsou velice alarmující čísla, která se týkají dětí a mladistvých. Podle nedávnozveřejněných výsledků mezinárodní studie WHO zabývající se zdravím školních dětí vyplynuly pro ČR tato nelichotivá čísla:
U 13 letých dětí jsme 2. nejhorší v Evropě
1x týdně udává kouření 10 % dívek a 9 % chlapců
v 15 letech kouří již 28 % holek a 22 % chlapců

 

Současná á doporučení jasně říkají, že každý lékař, sestra a lékárník by se při každémklinickém kontaktu měli zeptat na kouření a kuřákovi jasně doporučit přestat, případněmu pomoci (dle časových možností intervence, léky) Pro ty, kteří si přejí přestat a nedaříse jim to bez léčby, by měla být v každém zdravotním systému dostupná specializovanáintenzivní léčba – centrum pro závislé na tabáku.

 

V centru sledují pacienty rok od poslední cigarety a jen ti, kdo po roce osobně přijdou a jejichnekuřáctví je potvrzeno měřením oxidu uhelnatého ve výdechu, jsou hodnoceni jako úspěšní. Všichniostatní, včetně těch, kteří nechtějí přijít nebo se odstěhovali, jsou hodnoceni jako kuřáci.
Během roku přijdou v průměru 5x, první návštěva trvá cca 1 h, je převážně se sestrami, kteréhrají v celé léčbě důležitou roli. Následuje vlastní intervence (cca 2 h), kdy je také stanovena léčba.Kontrolní návštěvy trvají kolem 30 minut. Podrobný popis všech návštěv je v Informaci pro pacienta.Pacienti přicházejí jak na doporučení jiných lékařů či bývalých pacientů, tak sami bez doporučení.
Objednat se mohou na telefonním čísle: 224 966 608. Odborné zázemí poskytuje centru Společnost pro léčbu závislosti na tabáku (SLZT). Na jejím webuWWW.SLZT.CZ najdete všechny potřebné informace.

 

Když někdo zkouší přestat kouřit sám, bez pomoci, bez lékaře a bez léků, je podle Králíkovéúspěšnost kolem tří procent. Když pečlivě dochází do poradny celý rok, půl roku užívá lékynahrazující nikotin, stoupá úspěšnost až na 30 procent. Doloňska zdravotní pojišťovny na léky přispívaly, teď už na to vpreventivních fondech nemají peníze.

 

Kuřáci mají při odvykání přechodné zdravotní problémy.Palčivě touží po cigaretě. Měli by vydržet tři až pět minut, pakobtíže ustoupí. Pomáhá procházka, rozhovor s kamarádem,napít se vody, zhluboka dýchat. Pomáhají nikotinovéžvýkačky a náplasti. K překonání obtíží přispějímultivitamínové přípravky. Návrat ke kouření pomůžezastavit radost z dobré knihy, posezení s přáteli, horkékoupele či sport.

 

Odvykání není snadné. Nejlevněji vás vyjde obrátit se na lékaře, Každá metoda, jak přestatkouřit,je dobrá, ať už jde o elektronickou cigaretu, nebo o akupunkturu a hypnózu.Většinou ovšem vyjde zákazníka levněji a účinněji, když zaplatí lékaři regulační poplateka poradí se s ním. Co ještě k tomu sděluje vedoucí pražské poradny pro odvykání kouřeníEva Králíková.

 

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář