Tři čtvrtiny Čechů chtějí nekuřácké restaurace!

Osmasedmdesát procent Čechů si přeje zákaz kouření v restauracích. Souhlasí s ním i 40 procent kuřáků. Tyto údaje vycházejí z výzkumu agentury Ipsos a studentů Fakulty sociálních věd. Čísla svědčí o trendu, kdy se stopkou pro kuřáky souhlasí stále více Čechů a podporují tak snahy zákonodárců kouření výrazněji regulovat.

Počet těch, kteří jsou pro zákaz kouření v restauracích, roste.

Každý, nebo téměř každý den si zapálí 24 procent Čechů. Nekuřáci tvoří 64 procent dospělé populace. Dvaapadesáti procentům Čechů kouření v restauracích vadí, častěji zákaz podporují ženy než muži. Obavy, že zákaz kouření sníží majitelům restaurací tržby, jsou ovšem podle průzkumu Ipsos liché. Hlavním důvodem k návštěvě restaurace totiž pro Čechy není možnost kouřit, ale především setkávání s přáteli. Další důvody kuřáci i nekuřáci shodně zmiňují jídlo, pivo a zábavu, ať už se jedná o sledování sportovních utkání nebo o hudební produkci.

Podle Zdeňky Učňové z projektu Evropské komise na podporu odvykání Ex-kuřáci jsou nezastavitelní by sice kvůli zákazu kouření možná někteří kuřáci do restaurací přestali chodit, místo nich by ale přišla jiná klientela – třeba rodiny s dětmi. „Kuřák sedí u pěti piv a vykouří 20 cigaret. Čtyřčlenná rodina přijde na jídlo. Dá si polévku, hlavní jídlo, nápoje. Utratí víc,“ říká Učňová.

Zákazem kouření výrazně neutrpěly ani restaurace v zemích, kde už platí. Například v Irsku dokonce o jedenáct procent stoupla, v Anglii zase úbytek zákazníků kuřáků vyrovnal nárůst těch, co nekouří.

Česko v omezování kouření v restauracích za evropskými sousedy stále zaostává. Několikrát
navrhovaný úplný zákaz sněmovnou zatím neprošel.

Zákon o zákazu kouření v restauracích uchrání před závislostí 30 % nezletilých kuřáků.

Poslední květnový den je již tradičně Světovou zdravotnickou organizací vyhlašován jako Světový den bez tabáku. Kampaň upozorňuje na rizika spojená s kouřením a u jeho příležitosti se koná řada osvětových akcí s protikuřáckou tematikou.

Podle předního českého chirurga Pavla Pafka 85 procent operovaných pacientů s rakovinou plic jsou kuřáci. U pasivních kuřáků se vyskytuje choroba o 18 procent častěji než u nekuřáků. S názorem, že by zákaz kouření zasáhl do soukromého vlastnictví, profesor nesouhlasí. “ Na jedné straně máme soukromé vlastnictví, na druhé zdraví,“ uvádí Pafko. Podle něj se sice na daních za cigarety ročně vybere kolem 20 miliard korun, ale jen za nemocniční léčbu kuřáků se vydá 23 miliard.

V České republice pravidelně kouří přes dva miliony lidí. Více než polovina z nich by s tímto zlozvykem ale chtěla skončit, jenže to sami bez odborných rad lékaře nezvládnou a k cigaretě se dřív či později znovu vrátí. Především těm bude v pátek 31. května určen informační stánek na I. P. Pavlova s logem Ex-kuřáci jsou nezastavitelní, kde od 9 do 18 hodin budou vyškolení pracovníci České koalice tabáku zájemcům zdarma radit, jak s kouřením navždy skoncovat či jak vydržet nekouřit. Zájemci si navíc mohou nechat zjistit množství škodlivého oxidu uhelnatého v dechu. Příchozí mohou navíc podepsat petici podporující zákaz kouření v restauracích.

O postoji Čechů ke kouření promluví koordinátorka projektu „ Ex-kuřáci jsou nezastavitelní“Zdeňka Učňová.

Rozhovor si polechněte ZDE

Profesor Pavel Pafko z III.chirurgické kliniky FN Motol zná rizika aktivního a
pasivního kouření a také předložil politikům otevřený dopis.

Rozhovor si polechněte ZDE

Z České koalice proti tabáku promluví Jarmila Greplová o zkušenostech ze zahraničí
s nekuřáckými restauracemi a pozve nás na Světový den bez tabáku.

Rozhovor si polechněte ZDE

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář