Křečové žíly se nevyplácí podceňovat“

to jsou slova žilního chirurga, primáře MUDr. Oty Schütze.

 

Křečové žíly nebo také varixy nejsou jenom kosmetickou vadou, ale ve skutečnosti jde o civilizační chorobu. Když se neléčí nebo je léčba špatná, mohou nastat komplikace. Ne vždy řešení vyžaduje zásah. V počátku onemocnění postačí kompresivní punčochy a změna životního stylu.

 

U nás se problém týká každé třetí ženy a každého čtvrtého muže. Křečové žíly postihují především dolní končetiny. Pokud dojde k oslabení pevnosti žilní stěny zvyšující se tlak rozšiřuje tuto žílu a chlopně nedomykají. Krev se hromadí, dochází k přetlaku, žíla se natahuje a nakonec získává typický vinutý průběh.

 

Hlavní příčinou vzniku křečových žil je až z 80 % dědičnost. Svou roli hraje i životní styl, nadváha a zaměstnání. Lidé, kteří při své práci stojí, mají křečové žíly častěji.  Těhotenství je další rizikový faktor. Někdy se také vyskytuje u pacientů s hlubokou žilní trombózou, při vrozených vadách hlubokého žilního systému, po chirurgickém zákroku a úrazu, kdy může dojít k zánětu.

 

Křečové žíly jsou obvykle patrné na první pohled

 

Lidé by měli hned při prvních příznacích a potížích vyhledat žilní specialisty. Čím dřív se začne problém řešit, tím snadněji a rychleji probíhá léčba a následné uzdravování.
Velmi důležitá je prevence

 

Dostatek pohybu je tou nejlepší prevencí. Pokud ale již křečové žíly člověk má, pak by se měl raději vyhnout sportům se statickou zátěží jako je např. vzpírání, ale i jízda na koni. Při těchto sportech se v žilách výrazně zvyšuje tlak a je omezena žilní cirkulace. Naopak vhodné je plavání či jízda na kole.

Předcházet křečovým žilám lze např. krouživými pohyby chodidel. Dobré je si i denně udělat přestávku na 10- 15 minut a dát si nohy nahoru. Nohám prospívá i jejich sprchování střídavě teplou a studenou vodou, kdy studenou vodou by se mělo vždy i končit. Při sezení se doporučuje nedávat nohu přes nohu. A především ženy by se měly vyvarovat kombinované hormonální antikoncepce s estrogeny a kouření.

Správná diagnóza je základ

 

Obtíže nemusí vždy odpovídat velikosti křečových žil a tak je zapotřebí provést odborné vyšetření. Ultrazvuk umí rozlišit zdravou žílu od nemocné. Pomůže nalézt počátek žilního postižení a také naplánovat přesně cílenou operaci.

„Operaci je vhodné provést takovým způsobem, aby se křečové žíly nevracely, a nemusely proto být znovu operovány. Samozřejmě dispozice pro vznik křečových žil nelze odstranit ani operací, ani laserem, nicméně kvalitním výkonem operatéra a změnou životního stylu lze i tato rizika minimalizovat“ upozorňuje MUDr. Schütz.

Po zákroku okamžitě domů

 

Léčba pokročilého stavu křečových žil může být různá. „ Patří k ní katetrizační metody, laserové a radiofrekvenční, sklerotizace, či populární flebektomie., nezastupitelnou roli u rozsáhlých varixů má stále operace na základě cévně chirurgických pravidel. Zákrok je ambulantní, takže v den operace může klient odejít domů,“ vysvětluje doktor Ota Schütz.

Novinkou v léčbě křečových žil je velmi výkonný diodový laser pro nitrožilní katetrizační léčbu křečových žil, který je méně bolestivý a hlavně výrazně výkonnější.
„Po zákroku nemocný nemá ani nepříjemné modřiny, které se objevovaly u zákroků starším typem laseru,“ potvrzuje MUDr. Ota Schütz.

www.zilniklinika.cz

 

Dále si povídáme s primářem Otou Shutzem (foto) ze žilní kliniky v Praze, hlavně o křečových žilách.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

 

 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář