Potíme se, ale dokážeme to vyřešit

Jen málo co dokáže snížit sebevědomí jako propocené tričko. Jak zakrýt skvrny od potu v podpaží? Předcházejme tomu a budeme svěží celý den.

 

Vylučování potu je přirozený fyziologický děj. Má totiž pro lidský organismus značný význam. Propocené oblečení a pach, který potícího se člověka obvykle provází, je společensky nežádoucí. Nejvíce se potíme, když je nám teplo, při tělesných aktivitách a přemíře stresu.

 

Denně člověk vypotí maximálně 10 litrů potu, ale to jen v případě velké fyzické zátěže. Přirozené je vypotit za celý den asi 0,5 – 1 litru potu, přičemž v podpaží jde o pouhou 1 kávovou lžičku potu. V podpaží se drží větší teplo a vlhko a pot se odtud hůře odpařuje. Vzniká zde více potravy pro bakterie, kterých se tu nachází až 150 druhů.

 

Jak můžeme získat kontrolu nad potem a pachem z podpaží?

 

Dejte přednost přírodním materiálům v oblečení. Dbejte na pravidelnou a dostatečnou hygienu. Jezte lehkou stravu á málo česneku a cibule.

Vyvarujte se stresu. Používejte antiperspiranty a deodoranty.

Při nadměrném pocení je možnost řešit problém aplikací botulotoxinu, který účinkuje až rok. Může přijít na řadu i chirurgické odstranění potních žláz, kde je účinek již trvalý.

 

Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?

 

Deodoranty bojují proti zápachu, antiperspiranty navíc proti vlhkosti. Deodorant se skládá z alkoholu a parfému a snižuje míru zápachu. Obsažený alkohol působí jako antibakteriální složka, která omezuje růst bakterií, ale zároveň je velmi nevhodný pro citlivou pokožku – například po holení. Parfém, který je v deodorantu obsažen, plní funkci maskování zápachu. Deodorant tudíž neredukuje množství potu, ale pot není cítit.

 

Antiperspirant se skládá ze solí hliníku případně zirkonu a parfému a snižuje množství potu, čímž se omezuje produkce „potravy“ pro bakterie a tím i míra zápachu. Parfém tak plní stejnou funkci jako u deodorantu. Aktivní látky v antiperspirantu se rozpouští v potu a vytváří gelovitou vrstvu, která se chemicky naváže na pokožku a tím zabraňuje pocení. Tato gelová vrstva není trvalá a uvolňuje se přirozeným procesem.

 

Lidé, kteří trpí nadměrným pocením, se často straní společnosti a o svém problému se ostýchají mluvit. „Pokud se nám ale nedaří dostat situaci pod kontrolu, doporučuji navštívit lékaře. Zvýšené pocení může být projevem zánětu v těle nebo být prvním signálem onemocnění jako je cukrovka, poruchy štítné žlázy nebo nádor“ říká dermatoložka Monika Arenbergerová.

 

To, jak se člověk může s potem vypořádat, záleží tedy především na tom, jak moc se potíme. Při běžných potížích stačí používat pravidelně deodoranty nebo antiperspiranty, které nám navíc dodají celodenní pocit svěžesti.

 

Ti, kteří mají v podpaží citlivější pokožku, ocení nový Dove Maximum Protection, který obsahuje 1/4 hydratačního krému a kromě maximální ochrany nabízí také maximální péči o jemnou a citlivou pokožku.

 

 

Co pomůže proti pocení, ale i nemoci, která se označuje jako nadměrné pocení, to už vysvětlí dermatoložka Monika Arenbergerová, z kožní kliniky Královské Vinohrady. (foto)

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

 

Společnost Unilever provedla průzkum, jak často používáme přípravky proti pocení a zápachu. Jak jsme na tom oproti jiným zemím? Odpovídá Martina Stráníková.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, redakce zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář