Nejen věk, ale i špatný životní styl zvyšují riziko osteoporózy

Každá druhá česká žena nad 45 let je v riziku pro vznik osteoporózy. Může za ni málo vápníku,  vitamínu D a i málo pohybu. Další hrozbou je kouření a konzumace alkoholu. Svou roli zde hraje i genetika. Při tomto onemocnění dochází k časté lámavosti kostí. Jde oe komplikace  v oblasti krčku kosti stehenní a také se zvyšuje opotřebovanost meziobratlových plotének, projevem jsou tak zvaná kulatá záda.

Osteoporóza neboli řídnutí kostí postihuje více než 750 tisíc pacientů u nás, převažují  ženy nad 45 let. Přezdívá se jí „tichý zloděj kostí“ a má za následek ztrátu pevnosti a pružnosti kostních tkání. „Počáteční příznaky onemocnění mohou být vcelku nevinné, nejčastěji se projevují jako tupé, neurčité bolesti zad. Mnoho lidí si je však nespojí právě s osteoporózou, diagnóza proto přichází až v pokročilejší fázi onemocnění, kdy už se kosti snadno lámou,“ vysvětluje prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.hc, předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu.

Z osteoporózy se stává civilizační onemocnění

Vedle genetiky a věku je pro vznik osteoporózy klíčová výživa kostí. Podle průzkumu jen 40 % žen nad 45 let konzumuje dostatečně mléčné výrobky. Pro zdraví kostí je zásadní dostatečný příjem vápníku spolu s vitaminem D.

Kdy ještě stačí prevence, a kdy už začít kosti léčit?

„Genetiku ani věk neošálíme, proto je potřeba se při prevenci zaměřit na vnější vlivy a těmi jsou vhodná strava, dostatečný pohyb a omezení toxických látek jakou jsou cigarety, alkohol či nadužívání léků,“ říká profesor Palička a dodává: „Nejlepší je začít už v dětství a v období dospívání, protože většina kostní hmoty se vytvoří do v prvních třiceti letech života. Samozřejmě na správnou životosprávu, která našim kostem prospívá, není pozdě nikdy. Kouření a nadměrné pití černé kávy a alkoholu naopak působí negativně na metabolismus vápníku.“

AUDIO: Jak je osteoporóza nebezpečná, hovoří profesor Vladimír Palička.

Pokud má žena podezření, že s jejími kostmi není něco v pořádku, měla by vyhledat lékaře, nechat se vyšetřit a poradit se o vhodné léčbě. Častou nápovědou mohou být například faktory, jako jsou zlomeniny kosti stehenní v krčku, snížení tělesné výšky o více než 3 centimetry, nadměrné pití alkoholu v dávce dvou a více sklenek vína za den nebo 2 a více piv, nadměrné kouření cigaret (více než 20 denně). Také časný přechod a tedy konec reproduktivního věku před 45. rokem. Pro doplnění vápníku a dalších pro kosti důležitých látek lze využít i volně prodejné léčivé přípravky na prevenci osteoporózy. Pro lidi intolerantní vůči mléčné bílkovině jsou dostupné i přípravky bez laktózy.

Nejen ženy!

Ženy postihuje osteoporóza až 3x častěji než muže, a to ve věku nad 45 let. Pokles produkce estrogenu po menopauze totiž řídnutí kostí nahrává. Neznamená to, že mužům se toto onemocnění vyhýbá. V riziku už jsou muži věku nad 55 let.

Hýčkejte své kosti

K prevenci a péči o své kosti proto každoročně vyzývá Světový den osteoporózy, který připadá na 20. října 2016. Riziko vzniku onemocnění se dá snížit správnou životosprávou. K té patří pestrá strava s dostatkem vápníku (např. mák, mléčné výrobky, sezam) a vitaminu D (např. ryby a mořské plody) pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a omezení kouření, pití kávy a spotřeby alkoholu.  Doporučený příjem vápníku pro dospělé osoby je 1200 – 1500 mg denně.

AUDIO: Jak se chrání proti osteoporóze herečka Michaela Dolinová a co radí Jana Štveráková.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář