Nové přístroje pro pacienty s roztroušenou sklerózou

Netradiční vánoční dárek získala Všeobecná fakultní nemocnice v Praze od Nadačního fondu IMPULS. Dva moderní přístroje pro diagnostiku a léčbu roztroušené sklerózy poslouží pacientům RS centra zdejší Neurologické kliniky. Centrum poskytuje komplexní péči na světové úrovni, díky daru nadačního fondu se péče o pacienty ještě zlepšuje.

„Od NF IMPULS jsme obdrželi vyšetřovací systém GAITRite, speciální koberec na měření chůze, která bývá u pacientů s roztroušenou sklerózou nejvíce postižena. Na přístroji jsme provedli již téměř 10 tisíc měření na více než 760 osobách. Druhý přístroj Spectralis umožňuje rychlé a nadstandardní vyšetření oční sítnice, které odhaluje velmi častá zraková postižení. Na tom lékaři z RS centra jen za posledních 12 měsíců provedli více než 1500 vyšetření. Jedná se tedy o přístroje, které nám pomohou rychle a efektivně vyhodnotit účinnost léčby, a v konečném důsledku tak ušetřit pacientům čas a státu peníze,“ uvádí Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA, ředitelka VFN v Praze.

Optická koherenční tomografie (OCT) umožňuje rychlé, bezdotykové vyšetření sítnice.  „Vyšetření pomocí OCT slouží zejména ke zhodnocení míry poškození sítnice, ke kterému u pacientů s RS dochází jednak při akutních zánětech očního nervu, ale i pomalým procesem neurodegenerace. Protože je OCT neinvazivní, rychlá, přesná a pro lidské tělo celkově nezatěžující, je ideální vyšetřovací metodou z hlediska lékaře i pacienta,“ vysvětluje prof. MUDr. Eva Havrdová, CSc., vedoucí RS centra Neurologické kliniky VFN.

AUDIO: O speciálním koberci mluví fyzioterapeutka Klára Novotná a pacientka Zuzana.

Vyšetřovací systém GAITRite je speciální koberec pro měření časoprostorových parametrů chůze. V koberci jsou vloženy senzory, které snímají délku jednotlivých kroků a délku trvání jednotlivých fází kroku. Koberec je připojen k notebooku se speciálním softwarem, na němž se vyšetřujícímu okamžitě zobrazují výsledky vyšetření chůze. Díky přesnému měření, které systém poskytuje, může být přesněji zhodnocen vliv farmakologické nebo rehabilitační léčby na parametry chůze.

AUDIO: Přístroj na oči představí lékařka Jana Lízrová Preiningerová a pacientka Klára.,

U nás je celkem 15 RS  specializujících se na léčbu roztroušené sklerózy. První založené bylo v Praze a u jeho zrodu stál i Nadační fond IMPULS.

Roztroušenou sklerózou trpí po celém světě 2,5 milionu lidí

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Typické je pro něj střídání období záchvatů a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Při atace je pacient léčen symptomaticky, aby se zmírnily příznaky onemocnění. V současné době se odhaduje, že se u nás s roztroušenou sklerózou potýká kolem 18 tisíc lidí, z čehož je přibližně 50 dětí. Ročně přibývá zhruba 1000 dalších pacientů. Podle epidemiologických průzkumů je v ČR nejvíce pacientů s RS na severu Čech. Lékaři to přisuzují zhoršenému životnímu prostředí v této oblasti.
Rizikovými faktory nemoci jsou, kromě genetické dispozice, EB virus (způsobující infekční mononukleózu), kouření a nedostatek vitamínu D.
Nemoc se může se projevovat různě – poruchami zraku, citlivosti a hybnosti, dvojitým viděním, pohybovými problémy, třesem či poruchami močení. Nemoc je zatím nevyléčitelná. Po včasném nasazení biologické léčby a správných rehabilitačních technik však může člověk dál pracovat a žít plnohodnotný život. V opačném případě hrozí rychlejší rozvoj onemocnění či závažné postižení.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář