Opary a afty

Ústa jsou vhodným zásobníkem různých druhů bakterií, a tak o vý skyt zánětů sliznic – afty a opary není nouze. Jsou to téměř nicotná onemocnění, neohrožují člověka na životě, ale dokážou mu ho pořádně znepříjemnit.

 

Jsou nepříjemné, bolestivé, a pokud se s jejich léčbou nezačne včas, pak je těžké se jich zbavit a ještě snadněji  se přenášejí  na lidi ve svém okolí. Přelomem v léčbě oparů i aft jsou náplasti nové generace.

 

Opary jsou projevem infekce vyvolané virem herpes simplex, jehož nositelem je až 80 % lidí a u 20 % z nich se projev nákazy pravidelně opakuje. Jakmile virus v lidském organismu jednou propukne, zůstává aktivní po celý život a vyčkává na vhodný spouštěcí mechanismus. Tím může být horečka, nemoc, menstruace, únava, žaludeční nebo trávicí potíže, ale i např. cukrovka, zvýšená činnost štítné žlázy. Propuknutí oparu ovlivňuje také stres, vysušené rty, promrznutí, alergické reakce či zubní ošetření.

 

Mezi první projevy vzniku oparu patří pocit píchání či pálení v postiženém místě. V tomto okamžiku je velmi důležité zahájit vhodnou léčbu a předejít přenosu oparu. Přenos viru je přitom snadný – stačí sdílet ručník nebo skleničku, políbit se nebo obejmout.

 

Bez vhodné léčby trvá samovolné hojení většinou osm až deset dní, přičemž je doprovázeno bolestivostí a nevzhledností daného místa.

 

Afty jsou ústní vřídky, které se tvoří na vnitřní straně tváří, rtů, dásní nebo na jazyku. Postihují děti i dospělé a vyznačují se pálivou bolestí, která ztěžuje mluvení a příjem potravy. Přetrvávají několik dní, ale mohou pacientovi znepříjemňovat život až tři týdny.

 

Přesnou příčinu aftů lékaři neznají, ale existuje mnoho faktorů, které jejich vznik podporují. Patří k nim snížená imunita, která souvisí se stresem, nemocí, infekcí či únavou. Viníkem může být také alergie na potraviny, žaludeční onemocnění či konzumace hrubého, kyselého a kořeněného jídla. Vliv na vznik aft může mít i nedostatek vitamínu B 12, železa a kyseliny listové. Některé ženy trápí afty v souvislosti s hormonálními změnami vyvolanými menstruací. Velmi často se afty vyskytnou při poranění tkáně například při zubním zákroku, oděrkách od rovnátek či umělého chrupu, ale také při poraněních způsobených kousnutím do tváře.

 

Léčba aftů bývá také zdlouhavá, protože ústní dutina, ve které se vyskytují, je neustále zvlhčována slinami.

 

Proti aftům, oparům či zánětům v dutině ústní lze úspěšně zasáhnout kvalitními  přípravky dentální hygieny, ale i celkovým posílením imunity, o které se postarají některé přípravky s obsahem vitaminů a přírodních látek.

 

Jak nás může opar potrápit, jak jej zaléčit, proč vznikají afty a co od nich odpomůže, to vysvětluje dermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová, PhD.z dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady.

 

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE.

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář