Zpevněme a zapojme svaly pánevního dna! Které svaly to jsou a jak na to?

Pánevní dno napomáhá kontrole nad držením těla a vzhledem bříška, podporuje vnitřní orgány. Mnoho žen tuto základní svalovou skupinu bohužel zanedbává, pravidelně ji procvičuje méně než jedna z deseti.

 

Pevné svaly pánevního dna jsou rozhodující pro správnou polohu břišních orgánů, především střeva pohlavních orgánů a pro schopnost sexuální reakce. Nicméně tyto svaly jsou velmi často ochablé a funkčně málo zdatné.

 

Opakované porody, špatný životní styl, menopauza, urologické a gynekologické operace, úrazy – tojsou faktory ovlivňující pevnost a funkčnost svalstva pánevního dna. Moc se o tom nemluví a řadažen tudíž neví, jak potíže řešit. Poruchy funkce pánevního dna se pro ně stávají strašákem, kterýne příjemně ovlivňuje kvalitu života.

 

„Nejčastějšími problémy, které denně řeším, jsou sexuální dysfunkce a potíže s inkontinencí, přičemž sexuální dysfunkce nastupuje nejčastěji po porodu. Na toto v pozdějším věku navazují plynule i problémy s udržením moči, k čemuž přispívá též snížená fyzická aktivita žen a zhoršující se hormonální funkce vaječníků. Důležitá je vždy prevence – nejúčinnější možností, jak o pánevní dnopečovat, je především cvičení,“ říká gynekolog MUDr. Vladislav Klimeš.

 

Potíže jsou velmi časté a přinášejí nepříjemnosti v životě i v partnerských vztazích, říká také sexuoložka docentka Laura Janáčková. „Ve své ordinaci se nejčastěji setkávám s těžkostí dosahováníorgasmu u žen, ale i u mužů, vlivem oslabeného svalstva pánevního dna ženy. Nedosažení orgasmumá pak nepřímo vliv i na její apetenci. /sexuální chuť, touhu/.To má i vliv na jejich partnerský vztah a pocit životní spokojenosti,“ sděluje zkušenosti ze své praxe paní docentka.

 

Jak problémy způsobené oslabeným svalstvem pánevního dna řešit?

 

Nejlepším a nejúčinnějším řešením je cvičení. Pokud se svalstvo pánevního dna posílí, zdravotní problémy se lepší či zcela zmizí. Žena se pak cítí lépe po fyzické i psychické stránce. Důležité je zvolit správný druh cvičení, vyplatí se cvičit pod odborným dohledem trenéra či fyzioterapeuta. Není ovšem nutné čekat až na okamžik, kdy se problémy objeví. „Prevence je velmi důležitá, zpevněné svalstvo pomáhá snáze porodit a rychleji po porodu regenerovat,“ doplňuje Klimeš. „Dobrá kondice svalů pánevního dna je důležitá pro každou ženu, i když nemá žádné zdravotní potíže, především pro kontrolu držení a stabilizace těla,“ říká Zuzana Bičíková, trenérka a školitelka programu Power Plate pro maminky po porodu.

 

Jak posilovat svalstvo pánevního dna?

 

Základem cvičení je uvědomit si své pánevní dno. Lze si jej představit jako síť svalů, které spojují stydkou kost v přední části s kostrčí a sedacími kostmi v zadní části. Těmito svaly prochází – a jsou jimi také ovlivňovány – močová trubice, vagina a řitní otvor. Uvedené svaly podpírají močový měchýř, dělohu a konečník. Pomoci může vhodný cvičební program, který vám aktivuje a zapojí hluboké svalstvo.

 

Svaly pánevního dna je možné procvičovat dvěma způsoby – izolovaně a vědomě, tzv. Kegelovými cviky nebo zapojením koaktivátorů pánevního dna. To jsou svaly, jejichž aktivací zapojíme i pánevní dno. Jedná se o adduktory (vnitřní strana stehen) a abduktory (vnější strana stehen) a příčný sval břišní.

 

Seznam všech Power Plate studií v ČR naleznou zájemci na www.powerplate.cz.

 

Jak oslabené svalstvo pánevního dna má dopad na soužití v páru a zároveň snadné cvičení doma a kdekoliv jinde nabízí psycholožka, docentka Laura Janáčková (foto) z VFN v Praze.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

 

 

 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář