Jak odpomoci od vybočeného palce a co dělat s ostruhou na patě? Hovoří Dalibor Zeman

Jde o nepříjemnou záležitost hlavně u žen středního věku. Za ztuhlý palec u nohy může i dědičnost. Ze začátku jde o drobnou potíž, ale později komplikuje a bolí člověka.

Halux, neboli v botě skrytá deformace lidského těla je často dědičná. Proto si dcera postižené matky musí dávat pozor na úzké lodičky na vysokém podpatku. Naštěstí pravidlo dědičnosti nefunguje vždy stoprocentně.

Dalším možným důvodem vzniku vybočeného palce mohou být i hormonální vlivy. Právě proto ženy to mají s haluxy podstatně horší.

Zkažené ovzduší a špatná strava může tuto nemoc vyvolat. Také k „úspěšnému“ rozvoji této statické vady přispívají  lodičky či moderní boty do špičky.

V případě vybočených palců jde o poruchu vaziva. Noha nedrží svůj tvar a takzvané přednoží se v podstatě rozjíždí. Na vnitřní straně nohy se pak začne proměňovat hlavice zánártní kůstky a zároveň se palec stáčí k ostatním prstům. Noha je tak příčně už na pohled rozpláclá a prsty přitom směřují do špičky.

A jak se této nehezké vady zbavit? Přijde-li pacient včas, stačí jen rehabilitace na uvolnění a zlepšení postavení palce. K nápravě haluxu také pomáhá používání ortopedických vložek do obuvi a takzvané meziprstní korektory. Ty je dobré mít nejen přes den v obuvi, ale také během noci. Důležitá je konzultace s ortopedem – také změna obuvi a snížení zátěže na nohy. Často pomáhá i rázová vlna, kterou aplikuje ortoped.

Pokud pacient nepřijde včas a tuhle anomálii podcení, musí počítat s tím, že dalším řešením bývá jen operace. Tedy včetně nutného, zhruba šestitýdenního léčení. A tři měsíce je pak celé místo zákroku opravdu bolestivé. Vcelku logicky, neboť jde o hlavní statickou oporu těla.

Patní struha

Bolí vás pata? Píchá vás uprostřed paty nebo na její zadní straně při každém kroku? Bolí vás pata po zátěži a to i v noci? Máte problém se pro bolestivost paty ráno rozejít? Pak patříte k množství pacientů, kteří trpí onemocněním zvaným ostruha patní kosti!

Ostruha patní kosti trápí lidi používající nesprávnou obuv, dále ty, kteří patu trvale přetěžují ať již dlouhodobým stáním anebo při sportu.

U lehčích forem pak doporučují odborníci obvykle rehabilitaci, tj. laser a ultrazvuk a dále pacienta vybavují ortopedickými vložkami. Často pacienti prodělají  kompletní léčbu a to včetně aplikací kortikoidu a ozářek, mnohdy opakovaně a bez léčebného efektu. Těmto pacientům je navržena léčba rázovou vlnou.

Nutná je pak i úprava životosprávy a redukce nadváhy.

AUDIO: Ortoped Dalibor Zeman z Říčan nám poví, jak odpomoci od vybočeného palce a co dělat s ostruhou na patě.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář