Přírodní minerální vody obsahují látky, které lidské tělo z principu potřebuje

Přírodní minerální vody působí pozitivně na lidský organismus. Prospívají zdraví, protože tělu doplňují potřebné látky, zejména minerály, které mu bohužel často chybí. Navíc je tělo v této formě umí přijmout lépe než z jiných druhů potravin.

Existuje řada studií, které se zabývají vlivem pitného režimu na lidské zdraví a potvrzují jeho dopad například na vnímání a pozornost člověka. Podle některých závěrů hraje významnou roli zdravá voda a její dostatečný příjem také při prevenci nemocí či rekonvalescenci. Pití minerálních vod má význam například pro prevenci infarktu, naopak příjem demineralizované měkčí vody může zvýšit riziko zlomenin.

„Správný pitný režim a doplňování minerálů může ovlivnit dokonce i to, jak rychle tělo stárne,“ uvádí jeden z předních českých specialistů na klinickou výživu prof. MUDr. Zdeněk Zadák, CSc., vedoucí centra pro výzkum a vývoj Fakultní nemocnice Hradec Králové. A upozorňuje na to, že člověk začíná stárnout již ve věku před 30 lety a ve věku kolem 50 let se rozhoduje o tom, jak kvalitní a zdravé stáří člověk prožije. Pitný režim patří mezi řadu faktorů, které toto ovlivňují.  

Přírodní minerální vody přitom obsahují látky, které lidské tělo z principu potřebuje, jako například hořčík (Magnesium), vápník (Calicum) či zinek (Zirconium). Voda a v ní rozpuštěné minerály totiž v lidském těle umožňují důležité biochemické pochody.

Hořčík zastává v těle mnoho funkcí. Pomáhá při získávání a přeměně energie, přenosu vzduchu, syntéze bílkovin a ovlivňuje funkci svalstva. Nezanedbatelný vliv má také na detoxikaci organismu.

Jeho nedostatek se může projevit rychlou únavou, častou bolestí hlavy a problémy s koncentrací. Výsledek může být i nespavost a ranní únava. Také svalové křeče, třes či záškuby se často objeví v důsledku chybějícího hořčíku.  

Prof. Zadák se svým týmem provedl studii na české a slovenské populaci a zkoumal, jak jsou na tom lidé s příjmem hořčíku. „Výsledky ukázaly, že téměř každý třetí Čech i Slovák trpí deficitem hořčíku. Ukazuje to na podobný styl života obou národů, ale je nutné zmínit, že je to zbytečně špatný výsledek,“ upozorňuje prof. Zadák. Za nedostatkem hořčíku stojí jídelníček a pitný režim chudý na hořčík, nevhodná úprava potravin či uspěchaný životní styl.

 

AUDIO: O vlivu hořčíku na zdraví a“kousku moře v nás“ hovoří profesor Zdeněk Zadák z Hradce Králové

Přehled nejčastějších minerálů obsažených v minerálních vodách

Hořčík (Mg)
Pro člověka je hořčík (magnezium) zcela nepostradatelným prvkem pro získávání energie a všechny reakce, které souvisí s přeměnami energie v lidském těle. Funkce svalů, přenos vzruchu a funkce nervové tkáně, tvorbu tuků a bílkovin v těle, reakce důležité pro ochranu před toxickými projevy. Nedostatek hořčíku ve výživě v průmyslově rozvinutých zemí je velmi častý a stále se prohlubuje.

Vápník (Ca)
Tento prvek má velmi důležitou úlohu při zvyšování mechanické odolnosti tkání a zejména kostem a zubům dodává jejich tvrdost a mechanickou odolnost.

Sodík (Na)
Sodík je důležitý pro udržení tzv. osmotického tlaku, který zabraňuje přílišnému pronikání vody do buněk. Při nedostatku sodíku se dostavují svalové křeče, bolesti hlavy a průjmy.
Sodík odchází z organismu pocením, proto je vhodné jej při zvýšené tělesné aktivitě doplňovat, například pitím minerálek.

Draslík (K)
Draslík je fyziologicky velmi důležitý iont, který se účastní funkce mnoha orgánů např. svalstva, kardiovaskulárního a dýchacího systému, ledvin, endokrinního a nervového systému. Je nepostradatelný zejména pro proces růstu a dělení buněk.

Fluor (F)
Fluor působí jako ochrana proti patologické demineralizaci tkání obsahujících vápník (kost, zuby).

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář