Pneumokoková onemocnění a vakcinace

Pneumokoky se od nakaženého člověka nebo bacilonosiče přenášejí kapénkovou infekcí vzduchem – tedy kašláním či kýcháním.

 

Bakterie mohou vést k zánětům horních cest dýchacích a zánětům středouší. Vdechnutím se pneumokoky mohou dostat také do plic a způsobit zánět průdušek nebo zápal plic. Pokud se bakterie dostanou do krevního oběhu, mohou vyvolat vážná invazivní onemocnění, například těžké průběhy zápalu plic, zánět mozkových blan, nebo celkovou otravu organismu. Mezi nejčastější příznaky patří horečka, rýma, kašel, sekrece z ucha či bolesti hlavy. V případě invazivních forem se může objevit celková schvácenost, zvracení a dokonce i poruchy vědomí.

 

Rizikové skupiny

 

Nejohroženější jsou však děti do dvou let a senioři. Riziko nákazy zvyšuje oslabená imunita např. po prodělání virové infekce nebo po nedávno prodělaném zánětu středního ucha.
Často se navíc mohou přidat komplikace jako například hnisavý zánět mozkových blan, selhání ledvin, toxický šok nebo plicní hnisavý výpotek.

 

Léčba a prevence

 

Léčba závisí na konkrétních příznacích a závažnosti onemocnění. Používají se léky na rýmu, kašel, teplotu a bolest. Komplikovanější průběh se léčí pomocí antibiotik, především penicilinových.
U těžkých invazivních onemocnění je nutná intenzivní parenterální/mimostřední, jiná než podávaná léky/ léčba, někdy i s pomocí chirurgického zákroku.

 

Účinnou prevencí je ochrana před infekcí jako takovou a obrana před prochladnutím. Zdravý životní styl, omezení pobytu v zakouřených místnostech a v prašném prostředí či posilování imunity. Zejména malé děti však před nemocí nejúčinněji ochrání kombinace s očkováním proti pneumokokům.

 

Příběh pneumokokových vakcín nejen v Česku

 

U nás vznikla nová kategorie nepovinného, ale hrazeného očkování, která nechává volbu, zda očkovat či nikoliv na rodičích. Přestože je vakcinace proti pneumokokům nepovinná, je o ni velký zájem a podle dostupných dat od zdravotních pojišťoven za rok 2011 se pro ni rozhodne 70 – 90 % rodičů. Aplikaci provádí praktický lékař pro děti a dorost, první dávka se aplikuje zpravidla v devátém týdnu věku dítěte společně s hexavakcínou. Rodiče mohou volit ze dvou dostupných vakcín.
Pneumokoková vakcína Synflorix chrání proti deseti nejčastějším a nejzávažnějším sérotypům, kterými jsou malé děti ohroženy. Očkovací látka je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění a rodiče za ni nemusí nic doplácet.

 

Vysoká proočkovanost vedla v posledních 3 letech k jednoznačnému poklesu výskytu invazivních pneumokokových onemocnění v nejmladších dětí. Počet případů u nejohroženější kategorie do 1 roku věku se nyní pohybuje v jednotkách případů.  Vakcína Synflorix a vakcína Prevenar 13 jsou v České republice voleny přibližně ve stejném poměru, nelze proto hodnotit efekt pouze jedné nebo druhé vakcíny.

 

Vakcína Synflorix je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis.  Před použitím konzultujte vhodné užití vakcíny s praktickým lékařem pro děti a dorost či lékárníkem a pečlivě si prostudujte příbalovou informaci.

 

Prevencí před nákazou je dostatečná hygiena, zdravý životní styl a proti zákeřnějším virům chrání i očkování….k tomu ještě pár postřehů dodává dětská lékařka z Plzně Veronika Jilichová Nová.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář