Polykání předmětů aneb cizí tělesa v trávicím traktu!

Jaké předměty vám děti snědly? Nejnebezpečnější jsou prý alkalické baterie, které jsou součástí hraček. Proto hlídejte své děti, nevědí, že je to může vážně ohrozit.

 

K akutním příhodám tohoto typu dochází ve všech věkových kategoriích, nejčastěji však ve věku batolecím, do 3 let věku dítěte.

 

V kojeneckém věku jde o náhradu předmětu sání (prsu, savičky, dudlíku), kdy si dítě zasunuje předmět mezi rty a do úst. Později může jít o hru, uschovávání předmětů v dutině ústní před okolím, rodiči, či kamarády. Dutina ústní je malý trezorek, do kterého jsou ukládány nejčastěji mince, knoflíky, hračky, jejich části, nebo nahodile rozložené předměty v dosahu dítěte. Ve chvíli nepozornosti, při zaujetí jinou činností, dochází pak k polknutí.

 

Malé děti mohou ze zvědavosti při nepozornosti rodičů spolknout téměř cokoliv.

 

Jednoznačně nejrizikovější jsou ostré předměty (kosti, jehly, sponky, špendlíky, párátka…) a alkalické baterie. Po spolknutí ostrého cizího tělesa hrozí riziko zapíchnutí předmětu do stěny zažívacího traktu či k roztržení jeho stěny s možnými zánětlivými komplikacemi. U alkalických baterií dochází v kyselém prostředí žaludku ke korozi jejich obalu. A následně se uvolní zásaditý obsah, který leptá stěny zažívacího traktu s rizikem jejich protržení a vzniku zánětu mezihrudí či pobřišnice při postižení jícnu, žaludku nebo střeva. Jde o nebezpečné komplikace. I když k perforaci /protržení/ nedojde, může v období hojení slizničních stěn dojít ke vzniku zúžených úseků, kterými nemůže volně procházet potrava.

 

V minulosti byla vyjmutí cizích předmětů jednoznačně chirurgickou doménou, v posledních letech je však metodou první volby endoskopická extrakce, a to v co nejrychlejším čase.
K vyjmutí tělesa se používá flexibilní endoskop zaváděný ústy s nejrůznějšími nástroji, které lze do endoskopu vsunout jeho pracovním kanálem. K nejpoužívanějšímu příslušenství patří endoskopická klička, drátěný košík, různé typy kleští, či speciální extrakční síťky. V dětském věku se vyšetření provádí v celkové narkóze za přítomnosti lékaře – anesteziologa. U rentgenkontrastních předmětů je nedílnou součástí rentgenové vyšetření, které pomůže s lokalizací cizího tělesa. Rentgen je možné použít i v průběhu vlastního endoskopického výkonu.

 

Ve FN Motol je urgentní endoskopické vyšetření k dispozici pro všechny věkové kategorie 24 hodin denně, 7 dní v týdnu již 20 let. Extrakce cizích těles je prováděna rutinně na endoskopickém centrum interní kliniky. Pacient je po přijetí do dětské části FN Motol převezen na endoskopický sálek a cizí těleso je mu vytaženo. Výkon je prováděn v celkové anestezii. Extrakce se zdaří u více jak 90% všech dětských pacientů. V případě neúspěchu následuje chirurgické řešení – operace. Operace je také prováděna u pacientů, u kterých dojde například k rozpadu alkalických baterií, které natráví stěnu zažívacího traktu. U těchto vzácných, ale obávaných komplikací je prováděna operace na klinice dětské chirurgie FN Motol.

 

Jestli se chcete podívat, jak vypadá extrakce cizího tělesa, tak si pusťte tato videa.

 

Docent Radan Keil , vedoucí lékař gastroenterologie interní kliniky FN Motol nabádá rodiče, aby své malé děti hlídali, aby nehrozilo nebezpečí polknutí cizích těles, i když jsou lidé, kteří  mají polykání předmětů jako vášeň.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář