V Česku stoupá počet neplodných párů. Social freezing má zabránit problémům s početím

Statistiky jsou neúprosné. Každý rok přibývá u nás i ve světě počet lidí, kteří kvůli neplodnosti nemohou počít dítě přirozeně. Tento problém loni trápil více než 15 % českých párů. Důvodem je životní styl a odkládání početí, nečekané onemocnění nebo úraz. V poslední době se ve světě rozšířil nový trend Social freezing – preventivní zmrazování zdravých pohlavních buněk (spermií a vajíček). U nás ho propaguje klinické centrum ISCARE spolu se sportovcem Petrem Koukalem.

„Social freezing je ve světě populární – preventivní zmražení spermií a vajíček podstupuje řada mužů a žen ve věku kolem 20 let. Chtějí získat jistotu početí dítěte i v případě, že v budoucnu budou v důsledku nehody, nemoci nebo životního stylu neplodní. Mladí lidé by měli vědět, že prevence je důležitá a že preventivní zmražení spermií či vajíček jim v budoucnu zajistí rodinu,“ vysvětlil důvody ředitel kliniky ISCARE František Lambert.

Klinické centrum ISCARE se chystá v roce 2014 aktivně podporovat osvětu v oblasti neplodnosti a pomocí kampaně oslovit mladé lidi, že prevence je důležitá. Zároveň má kampaň ukázat příčiny negativního trendu snižování plodnosti či kvality spermií.

Ambasadorem kliniky i celého projektu je sportovec Petr Koukal, který prodělal rakovinu varlat, kvůli čemuž mu hrozila i neplodnost. „Když mi tehdy lékař diagnostikoval rakovinu, nikdo neřekl, že kvůli chemoterapii možná budu neplodný. Až poté jsem se to náhodnou dozvěděl a šel si nechat zamrazit sperma, abych v budoucnu mohl mít rodinu. Tohle téma je v české společnosti tabu, a to je špatně. Chci proto apelovat na mladé lidi, aby o těchto věcech více přemýšleli a využili Social freezing k tomu, aby měli jistotu do budoucna,“ vysvětlil Per Koukal.

AUDIO: Čím si prošel sportovec Petr Koukal,když mu sdělili, že má rakovinu varlat.

 

Strašáci neplodnosti

Statistiky lékařů hovoří jasně – plodnost žen a kvalita spermií u mužů dlouhodobě klesá. Svůj díl na tom nese špatný životní styl, kouření, alkohol, notebook na stehnech, mobil v kapse či těsné spodní prádlo, u žen pak především odkládání početí (například kvůli kariéře) do věku, kdy šance na přirozené početí rapidně klesá.

„Všechny tyto aspekty vedou k vzrůstajícímu počtu asistovaných reprodukcí, které jsou časově i finančně nákladné,“ vysvětluje MUDr. Jaroslav Hulvert, primář IVF kliniky centra ISCARE. Neplodnost hrozí také v případě úrazů či při podstoupení chemoterapie v případě rakoviny reprodukčních orgánů.

Social freezing je výraz pro preventivní zamrazování spermií a vajíček, za účelem jejich pozdějšího využití. Dává tak možnost počít v budoucnu geneticky vlastního potomka. Více informací se dozvíte na webu www.socialfreezing.cz.

AUDIO: Preventivní zamrazování spermií a vajíček vysvětlí primář IVF kliniky centra ISCARE MUDr. Jaroslav Hulvert.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář