Zavedení hrazeného očkování pro 13leté dívky – zájem o očkování proti rakovině děložního čípku za 1.rok vzrostl!

Česká republika patří v rámci Evropské unie k zemím s vyšším výskytem rakoviny děložního čípku. Onemocnění se navíc čím dál častěji objevuje u stále mladších. Proto ČR umožnila zavedení plošné vakcinace pro 13leté dívky.

Od 1. dubna 2012 se tak mohou 13leté dívky u nás nechat očkovat proti rakovině děložního čípku z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Dívkám jsou plně nebo částečně, záleží na výběru vakcíny, hrazeny všechny tři očkovací dávky. Pokud jim je první dávka aplikována nejdříve v den dovršení třináctých narozenin a nejpozději den před jejich čtrnáctými narozeninami.

Proč právě 13leté dívky?

Očkování dosahuje nejvyšší účinnosti, pokud je aplikováno dříve. Než se dívky s HPV viry setkají, tedy před prvním pohlavním stykem.  Výzkumy ukazují, že přes 8 % dívek má první pohlavní styk ještě před 15. rokem života Proto byla jako optimální pro vakcinaci dívek zvolena hranice 13 let. Dívkám, které se doposud s HPV viry nesetkaly, pak poskytuje plně hrazená vakcína Cervarix až 93% ochranu proti závažným přednádorovým stavům, které jsou posledním předstupněm před rakovinou děložního čípku.

Vakcinaci 13letých dívek v rámci plošného hrazeného očkování provádí pediatři. Ti zaznamenali po jeho zavedení velký zájem jak ze strany 13letých dívek tak jejich rodičů. Od dubna 2012, kdy bylo hrazené očkování zavedeno, až do konce listopadu 2012 se průměrná proočkovanost 13letých pohybovala kolem 76 %.

Význam očkování

Díky očkování mohou být dívky a ženy významně chráněny proti rakovině děložního čípku a zároveň proti závažným přednádorovým stavům. Ty se nejčastěji léčí pomocí ambulantního chirurgického zákroku, tzv. konizací děložního čípku. Po něm se však zvyšuje riziko předčasných porodů a rizikových těhotenství.

V budoucnu se díky vakcinaci předpokládá snížení výskytu onemocnění a tedy i snížení počtu provedených konizací děložního čípku. V současné době tento chirurgický zákrok v České republice podstupuje zhruba 12 tisíc žen ročně.

Pro prevenci rakoviny děložního čípku je významné spojení vakcinace a pravidelných gynekologických prohlídek.

Na českém trhu jsou proti rakovině děložního čípku dostupné dvě očkovací látky.

Jak je významné očkování, je dost u nás očkovaných 13.tých dívek a i na další otázky odpovídá praktický lékař pro děti a dorost Hana Cabrnochová.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Do kterého věku je žena v riziku onemocnění a chodí ženy na preventivní gynekologické prohlídky? Co odpoví docent Jiří Sláma z gynekologicko-porodnické kliniky VFN v Praze.

Rozhovor si poslechněte 

ZDE

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář