Nádor dokáže porazit i vlastní imunita

Porazit rakovinu a zbavit se nádoru díky vlastnímu imunitnímu systému, to je hlavní cíl tzv. imunoterapie. Snaží se nastartovat v těle protinádorovou reakci. Nejvíce úspěchů s imunoterapií slaví lékaři při léčbě rakoviny kůže, kterou diagnostikují každý rok dvěma tisícům Čechů.

Maligní melanom je noční můrou pro mnoho lidí. Jde o rychle rostoucí a velmi agresivní kožní nádor, jehož léčba není v případě pokročilejšího onemocnění zrovna snadná. Jistou naději nabízejí moderní léky nové generace.

Z obyčejného znaménka se může vyklubat zhoubný melanom –  hlídejte tvar, barvu, svědění a vůbec  jakékoliv změny u útvaru.   

„Zatím nedokážeme odhadnout, který pacient na imunoterapii odpoví. Na tento typ léčby proto posíláme pacienty, u kterých už selhal jiný druh léčby. Musí to být ale pacienti, kteří zároveň nemají autoimunitní onemocnění,“ vysvětlila lékařka Ivana Krajsová z pražské Dermatovenerologické kliniky. Léčba nastartováním vlastního imunitního systému pomáhá především při rakovině kůže.

Co je to imunoterapie?

Jde o léčebné postupy, které využívají obranné mechanizmy imunity k působení proti nádoru. Imunoterapie je buď pasivní, když jsou do organismu podávány již hotové protilátky nebo aktivované bílé krvinky (tzv. efektory imunity), nebo aktivní, jsou-li podávané různě upravené antigenní produkty nádoru (tzv. nádorové vakcíny), které mají za cíl vzbudit protinádorovou reakci imunitního sytému.

Lékaři stále častěji nasazují také protinádorové vakcíny, které nabudí imunitní buňky k reakci. Jde stále o pokusnou metodu, která funguje spíše proti nádorům v ranné fázi, nebo chrání organizmus před jejich vznikem.

Zásadní je prevence – chránit se před slunečním zářením ochrannými filtry, nespálit se. 

Výskyt tohoto kožního nádoru celosvětově stoupá a často postihuje mladé lidi. Léčba lokalizovaného onemocnění má mnohem vyšší šanci na úspěch. U pokročilého stadia melanomu bylo pak nejlepších výsledků dosaženo pomocí nové imunoterapie a biologické léčby.

Imunoterapie – funguje na bázi „vypnutí“ kontrolního mechanismu, který drží imunitu člověka na uzdě a takto „rozjetá“ imunita dokáže v určitém počtu případů zabojovat proti zhoubnému bujení a proces zastavit, ne-li zvrátit.
Samozřejmě to nefunguje u každého.Léčba se nasazuje  v této chvíli například u pacientů s pokročilou rakovinou kůže, kde se doba přežití pohybuje v řádu měsíců.

AUDIO: Primářka Ivana Krajsová z pražské Dermatovenerologické kliniky poví, jaké množnosti má pacient , když zaútočí zhoubný melanom.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář