Během zimy si dávejte pozor na úrazy!

Zima je období, kdy se vystavujeme zvýšenému riziku úrazu. Nejen při zimních sportech, ale i při samotném pohybu na ulici. Naše tělo v těchto měsících pociťuje vyšší zátěž.

V zimě je nečastější výskyt úrazů a to především podvrtnutých kotníků, kolen, různých pohmožděnin a zlomenin rukou či nohou. Hlavně také uklouznutí na sněhu a ledu. A protože se člověk při pádu chrání rukama, případně na ně padne nebo si je nepříjemně zalehne, je nejvíce zlomenin rukou. Jsou ale i různá zranění dolních končetin, většinou pohmožděniny nebo také podvrtnutí. Velmi časté jsou také zlomeniny prstů a zápěstí. 

Nebezpečí úrazu hrozí jak při lyžování, bruslení a snowboardingu, tak i při obyčejném bobování, sáňkování, koulování či jízdě na klouzáku. Proto je vždy třeba dodržovat jistá pravidla, aby riziko zranění bylo co nejmenší.  Úraz se může stát –  co se dovednosti lyžaře týká. Kdy je příliš těžký svah a velký sklon, kde nezkušený lyžař jede rychleji a nezvládne to. Potíže má i fyzicky nepřipravený lyžař, na přeplněných sjezdovkách, kde se motají zkušení i nezkušení lyžaři, snowboardisté i děti, zde lehce dojde ke srážkám.

AUDIO: Pár rad, aby nenastal úraz, sdělí orthopéd a chirurg Dalibor Zeman.  Poslouchejte doporučení.

 

Lyžování
K úrazům dojde, když špatné odhadneme  vlastní sily, obtížnosti sjezdovky a terénu. A to vše vede spolu s únavou, nedostatkem zkušeností a přeplněnou sjezdovkou k pádu.
Snowboarding
Zde se často nerespektují  vyznačené sjezdovky, kde může snowboardista snadno přehlédnout sněhem zakrytý kámen či skalní převis.
Boby, sáňky, klouzáky
Hlavní příčinou zranění bývá špatně zvolený terén s nerovnostmi, kde hrozí nadskočení s následným tvrdým dopadem. Hodně nebezpečné jsou talíře se dvěma držadly, které dosahují poměrně vysoké rychlosti a nedají se ovládat.
Bruslení
Při pádu na tvrdý led hrozí úraz hlavy a velmi nepříjemné řezné rány způsobené ostrými noži bruslí. Proto by ve výbavě neměly chybět helma a rukavice.

Helma je nezbytná při jízdě na lyžích i na snowboardu.

Při jízdě se lyžaři na snowboardu a carvingových lyžích dostává častěji do takzvaného mrtvého úhlu, v němž na okamžik ztratí přehled o svém okolí. Po srážce snowboardisty a lyžaře vyjíždějí k postiženým členové Horské služby velmi často. Carvingové lyže mají oproti klasickým výhodu, že jsou stabilnější na ledové plotně. Rizikové je naopak to, že u nich hrozí rychlé vyjetí z oblouku.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář