Zdravotní rizika cestování

Správná příprava na letní dovolenou se vám vyplatí. Myslete na zdravotní rizika i naladění psychiky.

 

Aby se cestovatelé vyhnuli různým komplikacím, jako jsou infekční nemoci, úrazy, měli by se včas zaměřit na prevenci zdravotních rizik. Zatímco lékárničku nebo cestovní pojištění lze zajistit během jednoho dne, konzultaci v centru cestovní medicíny a případné očkování je nutné řešit několik týdnů předem. A právě žloutenky typu A a B jsou jedny z nejrozšířenějších cestovatelských nemocí, proti kterým se dá chránit očkováním.

 

Mezi nejčastější infekční nemoci, které ohrožují cestovatele, patří různé virové i bakteriální nákazy z potravin, virové žloutenky A a B nebo sexuálně přenosné nemoci.  Cestování je také spojeno s dopravními nehodami, s úrazy a to například při vodních sportech. Jsme často vystaveni nezvyklé expozici intenzivnímu slunečnímu záření, v horských oblastech může být problémem nedostatečně dlouhá aklimatizace (hrubým orientačním měřítkem je 2 dny odpočinku na každých 1000 m výstupu) atd.

 

Zdravotní potíže v zahraničí představují vždy nepříjemnosti, v případě žloutenky zcela zbytečné, protože jim šlo snadno předejít. Základním vybavením cestovatelů, které se hodí vždy a všude, by kromě zdravotního pojištění a dobře vybavené lékárničky s léky proti horečce, bolesti a průjmu mělo být i očkování proti žloutence typu A a B. Nabízí se i kombinovaná vakcína obou typů dohromady. A právě v oblíbených a blízkých destinacích, jako je Chorvatsko, Španělsko, Řecko, Egypt nebo Tunis, se Češi nakazí žloutenkou A nejčastěji. Na prevenci proti ní by se měli zaměřit i ti, kteří pro svou dovolenou volí pobyt v tuzemsku. Velká část pacientů se totiž nakazí touto žloutenkou přímo v České republice.

 

Obecně platí: čím vzdálenější je cílová destinace, tím dříve by se měla dovolená plánovat. Jde o ochranu, kdy je nutné očkovat dva až tři měsíce před odjezdem. Sem patří například očkování proti břišnímu tyfu, žluté zimnici nebo choleře, která jsou spojená zejména s cestami do exotických oblastí.

Web www.bezpecnadovolena.cz nabízí přehledná doporučení ochrany zdraví při cestování po celém světě. Jsou zde informace, kde se naočkovat a kdy očkování před odjezdem zahájit, abyste si dovolenou bezpečně užili. Web i poskytuje adresy českých ambasád a důležitá telefonní čísla pro volání na policii, hasiče a zdravotní záchrannou službu pro všechny země světa.

 

Jak se chovat během dovolené, co by měli mít s sebou chroničtí pacienti a senioři, co děláme špatně, když cestujeme na dovolenou například autobusem, na to už mi odpovídá lékařka Daniela Fránová z Centra cestovní medicíny Plzeň.

 

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE.

Šárka Málková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář