Refluxní choroba není jen pálení žáhy

Při refluxní chorobě se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a do úst, jejím typickým příznakem je pálení žáhy. Podobnými problémy trpí přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.

Ve vyspělých zemích světa trpí na chronický reflux deset až dvacet procent populace, nejohroženější skupinou jsou přitom osoby ve věku od šedesáti do sedmdesáti let. Ve většině případů si refluxní chorobu lidé způsobují sami svým špatným životním stylem.

Významnou příčinou je obezita, dále pak konzumace mastných, smažených nebo silně kořeněných jídel či klasické zlozvyky jako je kouření a pití alkoholu. Na vině ale může být i nadbytek kávy, čokolády a jiných sladkostí.

„Kromě nezdravého životního stylu může reflux způsobovat také užívání některých léků či těhotenství, při kterém plod tlačí na žaludek. U některých osob je pak onemocnění dáno vrozenými dispozicemi, kdy se kvůli atypické anatomii jícnu a žaludku s chronickým refluxem již narodí,“ uvádí klinický biochemik MUDr. Marek Antoš.

Příznaky nepodceňujte a řešte je včas

Pokud se trávicí enzymy opakovaně dostávají do oblasti nad žaludkem, způsobují kvůli své kyselosti celou řadu zdravotních problémů. Nejčastěji se projevují pálením žáhy, což se jednou za čas může stát i zdravým lidem, například po konzumaci dráždivého jídla. Varovným signálem ale je, když vás žáha pálí několikrát týdně.

Mezi další příznaky patří bolest v oblasti žaludku a dolní části jícnu, potíže s trávením, pocit cizího tělesa v krku, pocit sevřeného hrdla, bolesti v krku, sucho v krku, obtížné polykání, chronický kašel, chrápaní a zahleněnost. „V závažnějších případech se žaludeční šťávy opakovaně dostávají až do úst, což se projevuje pocitem kyselosti v ústech, špatných dechem a zvýšenou kazivostí zubů,“ říká dále MUDr. Marek Antoš.

Neléčený reflux může způsobit vážné zdravotní problémy jako tvorbu vředů, zánětů, krvácení a v některých případech i rakovinu. Mnozí lidé však vůbec neví, že na refluxní chorobu trpí a nepodstupují tedy žádnou léčbu.

Nový spolehlivý test

Donedávna byla diagnostika refluxu pro pacienty poměrně nepříjemná, jedním z používaných vyšetření bylo například zavádění sondy přes ústa jícnem až do žaludku. Moderní, jednoduchou a bezbolestnou alternativu představuje takzvaný Peptest, který zjišťuje přítomnost pepsinu ve slinách a podle míry jeho výskytu i závažnost refluxní choroby.

Pepsin je jednou z trávicích látek, které se vyskytují v žaludečních šťávách, u zdravého člověka by se tedy ve slinách vůbec neměl objevit.

Aby byl test přesný, vzorek slin je potřeba odebrat hned ráno po probuzení. „Zajištění vzorku je na pacientech, nejde ale o nic složitého. Nejdřív si na některém z odběrových pracovišť vyzvednete zkumavku se speciálním roztokem. Než se pak ráno po probuzení najíte nebo napijete, odkašlete si a následně několikrát odplivnete sliny do zkumavky s roztokem, dokud ji nenaplníte až po rysku na samolepce. Zkumavku zašroubujete a protřepete, aby došlo ke smíchání reakčního roztoku se slinami,“ vysvětluje MUDr. Marek Antoš a dodává, že vzorek je poté připraven k analýze a je možné ho donést do laboratoře. Výsledky testu by měly být k dispozici už druhý pracovní den.

Jak probíhá léčba refluxní choroby?

Ve většině případů se léčba zaměřuje na omezení tvorby žaludečních kyselin a podporu trávení. „Obvykle bývá hlavní terapií speciální dieta, nejzazší možnost pak představuje chirurgický zákrok. Z důvodu možných komplikací ho ale lékaři doporučují pouze v případech, kdy ostatní možnosti léčby nevedou k dostatečnému zlepšení, nebo v situaci, kdy je reflux způsoben atypickou anatomií jícnu či žaludku,“ dodává MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář