Řešení vaginální suchosti pro každou ženu.

S problémem suché poševní sliznice se během života setká prakticky každá žena. Nejčastěji trápí ženy v menopauze, kojící maminky, ale třeba i diabetičky a onkologické pacientky. Pokud vaginální suchostí trpíte a přesto ji máte v kolonce tabuizovaných témat, měla byste svůj přístup změnit. V lékárnách jsou totiž k dostání přípravky, které vám mohou ulevit od nepříjemných doprovodných potíží, jakými jsou svědění, pálení i bolest

Chronická vaginální suchost je důsledkem dlouhodobého poklesu přirozené vlhkosti ve vagině. Nejčastějším důvodem je úbytek hladiny estrogenů, který vede ke ztenčení vaginální výstelky, jež se tak stává méně elastickou a křehčí. Chronická vaginální suchost trápí zejména ženy v menopauze, kojící maminky, diabetičky, onkologické pacientky, ale i ženy při léčbě některými druhy léčiv, například antihistaminiky či antidepresivy. K typickým projevům patří svědění a pálení v oblasti vaginy, prasklinky a také bolest při sezení, nošení kalhotek či pohlavním styku. Jinou kapitolou je občasná vaginální suchost při sexu, pokud není žena dostatečně vzrušená.

Co se děje v menopauze

Podle odborníků je vaginální suchost nejběžnější u žen v přechodu, respektive po 45. roce věku, kdy se s ní podle odhadů potýká každá druhá žena. V tomto období totiž vaječníky přestávají uvolňovat hormon estrogen, který má zcela zásadní vliv na produkci poševního sekretu. Takové vysychání poševní sliznice lze zmírnit používáním hormonálních krémů či nasazením hormonální substituční terapie, to ale u řady žen není ze zdravotních důvodů možné, jiné ženy zase hormony užívat nechtějí. Pro zmírnění obtíží jsou první volbou vaginální nehormonální zvlhčovače. K těm nejmodernějším patří Vagisan Zvlhčující krém s klinicky osvědčenou účinností při vaginální suchosti různého původu.

AUDIO: Mnoho žen trápí vaginální suchost – co k tomu říká sexuoložka Laura Janáčková, docentka klinické psychologie ze Sexuologického ústavu VFN?

Suchost po porodu, ale i při nemoci

Rovněž období po porodu, při kojení, bývá charakteristické hormonální nerovnováhou, v důsledku které mívají čerstvé maminky sušší poševní sliznici než obvykle. Mimo jiné pro ně bývá obtížné dostatečně se uvolnit při pohlavním styku, v těch horších případech se mu začnou vyhýbat. Mnohé maminky si tak kvůli úlevě od potíží zvykly používat různé vaginální zvlhčovače – lubrikanty a gely. Klinicky osvědčený nehormonální krém Vagisan je vhodný i pro ženy podstupující léčbu, při níž se poševní suchost také objevuje. Ať už jde o pacientky po chemoterapii a ozařování, po chirurgickém gynekologickém zákroku, o diabetičky nebo o ženy užívající léky kvůli alergii či depresi.

Gely versus krémy

Užívání nehormonálních přípravků pro poševní zvlhčení doporučují ženám v jejich náročných životních obdobích běžně i lékaři. Dát ale přednost gelu nebo krému? Shrňte si fakta a pak se rozhodněte. Počítejte s tím, že většina gelových přípravků je založena na vodní bázi. To znamená, že sice přinášejí okamžité zchlazení, mnohým ženám však u těchto preparátů chybí promašťující a ošetřující složka. Oproti tomu nehormonální krém Vagisan zajistí jak okamžitou úlevu, tak díky pečujícím lipidům (tukům) i dlouhodobé ošetření, zvláčnění a vyživení poševní sliznice.

AUDIO: O produktu, který může pomoci, hovoří Šárka Matoušková ze společnosti Medac.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář