Rozhovor s lékaři o zeleném zákalu, který může vést až ke slepotě

Zelený zákal neboli glaukom je oční onemocnění, při kterém dochází k postupnému odumírání vláken zrakového nervu. Tento nerv přenáší ze sítnice do mozku zrakové informace a jeho poškození má za následek částečnou nebo dokonce úplnou ztrátu zraku. Jak se můžeme bránit?

Jedinou zbraní proti zelenému zákalu jsou preventivní návštěvy očního lékaře. Každý člověk starší čtyřiceti let by měl absolvovat jednou za rok preventivní vyšetření, zvláště pokud se glaukom vyskytuje v rodině.

Samotné glaukomové onemocnění má řadu forem, nejčastěji se jedná o tzv. chronický prostý glaukom, kdy nitrooční tekutina volně protéká zornicí do přední oční komory a dále do tzv. komorového úhlu tvořeného duhovkou a rohovkou. Objevuje se také typ glaukomu, při němž je komorový úhel uzavřený a nitrooční tekutina jím nemůže protékat k odtokovým cestám, hromadí se v oku a její tlak prudce stoupá.

Tento stav může vyústit až v akutní glaukomový záchvat doprovázený mlhavým viděním a prudkou bolestí, která může vyvolávat nevolnost. Glaukomový záchvat vyžaduje okamžitý zásah lékaře a laserový či chirurgický operační zákrok, který zabrání vzniku dalších záchvatů.

Glaukom se týká typicky lidí čtvrté dekády, můžeme se s ním ale setkat i u dětí. Vrozený glaukom se rozvíjí v prvním roce věku, postižené oko slzí, je citlivé na světlo a rohovka je šedavě zakalená. Mladé tkáně postiženého oka ustupují zvýšenému nitroočnímu tlaku a oko tak bývá ve všech rozměrech větší. Rozvoj zeleného zákalu může ovlivnit nejen dědičnost, více ohroženi jsou jím také diabetici.

Naprostá většina glaukomů postihuje obě oči, i když v různé míře. Varovným znamením jsou pro lékaře zvýšené hodnoty nitroočního tlaku. Ty samy o sobě sice neznamenají, že se jedná o glaukom, o to důležitější jsou ale pravidelné kontroly.

Změny na zrakovém nervu jsou bohužel nevratné, proto je důležité odhalit onemocnění včas a zahájit jeho léčbu. Ta začíná kapkami či jejich kombinací. Pokud není léčba kapkami úspěšná, přistupuje se k laserové či chirurgické operaci oka. Cílem léčby je snížit nitrooční tlak na takovou hodnotu, která nebude vyvolávat další poškození zrakového nervu.

Až 50 % lidí o své nemoci ani neví. Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že člověk může přijít až o 40 % zraku aniž cokoliv zpozoruje. U nás bylo v roce 2016 ambulantně léčeno 364 390 pacientů se zeleným zákalem. 

Upozornit na onemocnění zeleným zákalem a celosvětové snížení slepoty následkem glaukomového onemocnění  je cílem Světového týdne zeleného zákalu, který je letos vyhlášen od 11. do 17.března.

Co nám odborníci k zelenému zákalu řekli? Poslouchejte.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář