Rychlá terapie zádům neuleví

Bolesti zad jsou v současnosti na 2. až 3. místě příčin pracovní neschopnosti. Téměř každý pracující (80–90 % z pracující populace) vyhledá čas od času z důvodu bolestí v zádech lékařskou pomoc. Bolestmi zad trpí nejčastěji lidé ve věku 30–45 let, tedy v produktivním věku, kdy je pracovní i rodinné zatížení většinou největší. Častěji trápí ženy než muže, což může být spojeno i s nároky na péči o děti a rodinu.

Také na svých bedrech neseme všechny nároky současného světa, rodiny a svého života. Přijímáním každodenní cesty se záda ohýbají a dochází k přetížení psychickému i fyzickému. Zádům nepřidává k dobru jejich zakulacení v autech, kancelářích, špatné pohybové stereotypy nebo tíha povinností a nároků, které si tvoříme buď sami, nebo naši zaměstnavatelé, rodiny a především mysl. 

Jak se zbavit bolesti?

Jak se těchto problémů zbavit, je častá otázka a je na ni náročné odpovědět. Jisté je, že musí dojít k uvědomění člověka a jeho potřebě s tímto problémem něco dělat. „Je třeba pochopit, že z pohodlí domova nebo z rychlé terapie není možné dosáhnout dlouhodobého zlepšení,“ říká lektor Jógy pro zdravá záda a vysvětluje: „Je to jen řešení akutního stavu, ale regenerace musí přijít z vlastního zapříčinění, snahy a vůle se sebou něco udělat. Pokud k tomuto přesvědčení člověk dojde a nemá-li ještě příznaky, které by musel řešit lékař, je možné, že nová terapie ´Jóga pro zdravá záda´ pomůže nalézt řešení.“

„Jóga velice pozitivně a souměrně rozvíjí svalový korzet,“ říká lektor jógy Václav Krejčík z Energy Studia a popisuje: „Udržujte svaly pevné a současně protažené, a tak záda mohou být v dobré péči pomocí jógy. Doporučoval bych powerjógu, která je dynamickou (ne rychlou) formou jógy. Může tak systematicky pečovat o svaly, které nás musí držet celý den ve vzpřímené pozici a současně je intenzivně protahuje.“ 

Bolesti beder vedou k pracovní neschopnosti

Slim woman sitting on the floor touching her back.

Nejčastější příčinou bolestí jsou takzvané funkční poruchy, zejména blokády, které znamenají omezení pohyblivosti jedné či více částí páteře. Tyto obtíže vznikají v důsledku nesprávného zatížení páteře a mají tendenci se opakovaně vracet. Jednou z nejdražších zdravotních obtíží placenou z veřejného zdravotnictví jsou bolestivé stavy bederní páteře, a to u pracovníků ve věku 30–50 let. Bolesti beder jsou zároveň hlavní příčinou odchodu do pracovní neschopnosti mezi dospělými do 45 let věku v „západním“ světě. Více než 80 % z celé populace zažije alespoň jednou během pracovní části svého života bolest bederní páteře. Významný vliv na vznik i průběh bolesti zad a páteře má právě pracovní prostředí, a to jak pracovní podmínky, tak psychosociální a organizační faktory (nespokojenost s prací, pracovní zátěž či nepřirozená pracovní poloha, stejně jako podoba našeho pracovního místa).

Upravte si své pracovní místo – vaše záda si trochu péče zaslouží!

Velmi často trpí bolestmi zad lidé, kteří v zaměstnání celý den sedí. „Zejména při práci s počítačem bychom proto měli dodržovat alespoň základní opatření, které bolestem pomohou předejít,“ radí Karel Novák. „Sem patří nejen pravidelné cvičení a pracovní přestávky, ale především samotná úprava pracovního místa,“ říká fyzioterapeut.

Pro nastavení sedadla si můžeme pamatovat několik základních pravidel. Chodidla by měla vždy být opřena celou plochou o podlahu nebo podložku. Stehna by měla vést rovnoběžně s podlahou a nohy v kolenou by měli zaujímat NEostrý úhel (tedy úhel větší než 90°). Opěrka sedadla by měla respektovat tvar páteře a měla by být ve výšce maximálně spodního úhlu lopatek. „Kancelářská židle by měla mít polohovatelné opěrky na ruce. Opora o lokty a předloktí je důležitá – volná ramena zamezí přetížení krční páteře. Pokud máte zvednuté ruce nad stolem, přetěžujete krk a ramena. Klávesnice by měla být 20 cm od kraje stolu, aby byl volný prostor pro zbytek ruky,“ popisuje konkrétně fyzioterapeut a pokračuje: „Opěrka na záda by měla překrývat lopatky. Zanedbatelná není ani opěrka na hlavu. Ta slouží pro přirozené a uvolněné postavení šíje. Výškově nastavitelný by měl být i sedák – nohy by měly zaujímat úhel 90 – 110°. Důležité je mít oporu na nohách. To znamená být opřený o nohy a zároveň o stůl,“ uzavírá Novák.

Tip!

Online kurz pro zdravá záda

Známí instruktoři jógy Václav Krejčík a Jakub Šamberger připravili jedinečný koncept on-line kurzu Jógy pro zdravá záda. V 10 lekcích se naučíte základům správného pohybu, který je postaven na dechu a vhodném a vědomém nastavení těla. On-line kurz Jógy pro zdravá záda vycházející z výuky základních vývojových pozic blahodárně obnovujících a regenerujících tělo rozvíjí vhodné pohybové návyky. Práce s dechem, s vlastním tělem a vědomou pozorností obnovuje základní přirozené pohybové vzorce, které pak umožňují optimální pohyb i v lekcích různých stylů jógy. Kurz je vhodný pro všechny, kteří cítí potřebu věnovat péči svým zádům.

Cena: 359 Kč/ 10 lekcí

www.jogavirtual.cz

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář