Alergická rýma a astma

Kašel, záněty vedlejších dutin nosních, záněty středouší, ale i průduškové astma, to jsou komplikace alergické rýmy. Proto byste ji měli začít včas léčit a ideálně se poradit s lékařem.

 

Je totiž dobré si uvědomit, že riziko rozvoje astmatu u pacientů s chronickou alergickou, ale i nealergickou, rýmou je až čtyřikrát vyšší než u pacientů bez rýmy.

 

Mnoho lidí příznaky alergické rýmy podceňuje a k lékaři se vydají, až když opravdu musí. Nejčastěji jde o případy chronických a opakujících se zánětů vedlejších dutin nosních a při komplikaci nejzávažnější – průduškovém astmatu. Spolu s astmatem se mohou objevit či prohloubit alergické projevy v kůži – atopický ekzém nebo potravinová alergie..

 

Traduje se, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. To ale neplatí v případě rýmy alergické, která, pokud není léčena, může způsobit vážné zdravotní potíže. Často si lidé dlouhotrvající rýmu neléčí vůbec nebo nesprávně pomocí volně prodejných léků – např. nosních kapek proti rýmě. O chronickou rýmu jde tehdy, pokud se příznaky objevují déle než jeden měsíc.

 

Projevy alergické rýmy přichází většinou nečekaně. Stačí krátký kontakt s alergenem a během několika minut se rýma spustí. Stejně rychle, jako se příznaky objeví, mohou při odstranění alergenu odeznít.

 

Jejich nosiči jsou pylová zrna a spory plísní. V tomto případě se jedná o tzv. venkovní alergeny. Mezi vnitřní řadíme roztoče a různé částečky zvířecích či hmyzích těl.

 

Chronická rýma je spojena i s nespecifickou dráždivostí nosní sliznice. To znamená, že stejné potíže vznikají působením také jiných dráždivých podnětů – např. cigaretový kouř, parfém, intenzivní vůně, změny teploty vzduchu atd. Ačkoliv alergická rýma život pacienta neohrožuje, má značný dopad na kvalitu jeho života. Výsledky nedávného průzkumu ukázaly, že každý třetí dospělý má kvůli alergickým příznakům problémy s pracovní výkonností, zatímco více než polovina pacientů má potíže se spaním. Onemocnění negativně ovlivňuje také studijní výsledky u dětí a mládeže. Nemoc však nepředstavuje velkou zátěž pouze pro pacienta, ale i pro zdravotnický systém.

 

Co doporučují odborníci:

 

  • výměna ložního prádla jedenkrát týdně a praní při teplotě minimálně 60 °C;
  • používat matracový chránič;
  • odstranit z pokojů koberce;
  • utírat prach z nábytku dvakrát týdně;
  • stírat podlahu na vlhko;
  • ošetřit mrazem plyšové hračky (hračky se ponechají v mrazničce při teplotě minimálně – 15 °C).

 

K dispozici jsou léky ve formě tablet, popř. roztoků. Velmi účinná je také aplikovaná léčba pomocí speciálních nástavců, která cílí přímo na sliznici nosu. Její hlavní výhodou je rychlé účinkování. Zároveň nejméně zatěžuje organismus

Ačkoliv alergická rýma nepatří mezi závažné nemoci, je rizikovým faktorem pro rozvoj dalších onemocnění, především bronchiálního astmatu. Proto ji nepodceňujme. Pacienti, kteří jí trpí, mají dnes k dispozici řadu moderních léků. Je proto nutné pravidelně navštěvovat svého alergologa a konzultovat s ním svůj zdravotní stav i případné obtíže. Odborník provede všechna potřebná vyšetření a kdykoliv přizpůsobí léčbu pacienta jeho aktuálním potřebám.

 

Je snadné odhalit astma, kolik dětí trpí nemocí, dá se kvalitně žít s astmatem? Více se dozvíte od profesora Petra Pohunka z pediatrické kliniky FN Motol.

 

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář