Polovina českých dětí málo nebo špatně jí. Dohánějí to dobrotami!

Pravidelně 5 x denně jíst dodržuje necelá polovina českých dětí. Zhruba 10 % se stravuje pouze 3x denně, dalších 10 % více než pětkrát. Často vynechávají svačiny. To sděluje průzkum iniciativy Vím, co jím a piju, který se zaměřil na roli svačin u mladších školáků ve věku 6-12 let.

Každé ráno usedá k jídelnímu stolu necelých 90 %  školáčků. Do školy však stále chodí zhruba 54 000 dětí nenasnídaných. Zhruba desetina z nich snídá alespoň o víkendu. Ranní jídlo pak naprosto vynechává zhruba 5 000 mladších školáků.

Odpolední svačinu vynechávají častěji než dopolední. Hrozí přibývající kila! Školáci tloustnou, protože vynechávají svačiny, málo snídají a dohánějí to sladkým a chipsy.

Problém nastává hlavně u svačin, a to zejména odpoledních. Většina rodičů přitom svačinu svým potomkům připraví, děti ji ale často nesní a vymlouvají se, že nemají hlad nebo nestihly jíst.

Připravte svačinku s dítětem

Rodiče by měli své dítě ke zdravé stravě nalákat, pomoci může pěkně nazdobená svačina nebo zapojení dítěte do přípravy jídla. Jinak hrozí dětem, že ztloustnou. „Právě absence odpolední svačiny vede k nadměrnému příjmu energie při večeři, případně může být i příčinou večerního mlsání,“ vysvětluje dietoložka Karolína Hlavatá.

A jak má taková svačina vypadat? Zdravá a jednoduchá svačina může být třeba jogurt s ovocem, zelenina s několika plátky sýra či kvalitní šunky nebo tortilla se zeleninou a tuňákem. Děti by si odmala měly zvykat na rozmanitá jídla a chuť.

Více než polovina českých rodičů tápe, kolik energie by měla svačina jejich dítěti dodat. Z nich dvě třetiny netuší vůbec a jedna třetina by dítěti připravila svačinu dvojnásobně vydatnou.

5 tipů, jak usnadnit svačiny sobě i dětem:

1. Důležité je jít příkladem a udělat si na přípravu svačin čas. Nejlepší je připravit si svačiny pro celou rodinu již večer, ráno pak stačí jen sáhnout do chladničky.

 

2. Děti se mohou na přípravě svačin i podílet. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že svou svačinu poté i sní.

 

3. Větší děti naučte jednoduché recepty, jak si svačinu připravit po návratu domů. Dobrou volbou je příprava ovocného mléčného koktejlu nebo ovocného salátu s jogurtem.

 

4. Po příchodu domů by dítě mělo vždy v chladničce najít vhodné potraviny, které umístěte do úrovně jeho očí, aby je snadno našlo. Připravit můžete např. pudink s ovocem, různé pomazánky, šopský salát, rajčata s mozzarellou nebo jogurt s ovocem.

 

5. Pestrost zabírá! Snažte se, aby se svačiny obměňovaly (stejně tak jako snídaně a ostatní jídla během dne). Občasným zpestřením svačiny může být tvarohovo-ovocná zmrzlina, domácí koláč s kakaem nebo celozrnné sušenky s mlékem.

Aby dítě správně svačilo? Motivujte ho!

Možná Vás nebaví se s potomkem každé ráno hádat nad svačinovým boxem nebo odpoledne vyhazovat okoralé pečivo a nakousané ovoce. Všechna snaha je však lepší, než abyste nechali zodpovědnost za výběr svačiny na svém dítěti. Pokud dáte dětem místo zdravé svačiny peníze, aby si samy něco koupily, pravděpodobně to bude sušenka, čokoládová tyčinka nebo slazené nápoje.

AUDIO: Polovina českých dětí málo nebo špatně jí, hlavně vynechávají svačiny, na to poukázal výzkum, který osvětlí dietoložka Karolína Hlavatá. Rozhovor si poslechněte ZDE

AUDIO: Čím je pro organismus svačina nezbytná, protože děti vypouštějí odpolední nebo i dopolední svačinu. Co k tomu ještě říká odborník na výživu inženýr Petr Havlíček. Rozhovor si poslechněte ZDE

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář