Chraňte své oči před vysycháním

Syndrom suchého oka je onemocnění, při němž změny slzného filmu a očního povrchu způsobují pocit dyskomfortu, slzení, poruchy zrakové ostrosti a nestabilitu slzného filmu. Stav může gradovat  do chronického  poškození povrchu oka a tím i oslabí zrakové funkce.

U starší populace onemocnění postihuje častěji ženy než muže, v poměru 2:1. Druhou skupinu mladších pacientů tvoří lidé po laserových očních operacích, kde bývá dočasně snížena kvalita slzného filmu. A konečně třetí skupinou jsou pracovníci v kancelářích, klimatizovaných provozech či nositelé kontaktních čoček.

 

Důsledkem bývá rychlé odpařování a nestabilita slzného filmu. Nemoc probíhá celoročně, ovšem v různých částech roku s kolísavou intenzitou a odlišnými riziky komplikací. Lze říci, že jaro a léto bývají typické kombinací s alergickými stavy a vysokým rizikem bakteriální superinfekce. V zimě vystupuje do popředí výrazné slzení a řezání, pálení, pocit cizího tělesa.

Časná diagnóza, poučení pacienta a vhodná terapie zabrání těžkým povrchovým změnám oka – jizvení a tvorba vředů rohovky.
Terapií je lokální medikace (umělé slzy), ochrana očí, poučená hygieny oka a jeho okolí a někdy i chirurgické metody.

Deset tipů, jak předcházet suchému oku a jak se chovat při pocitu dyskomfortu v očích:

  1. Ujistěte se, že v místnostech, kde se nacházíte, je dostatečně zvlhčen vzduch. I klimatizace místnosti může očím škodit.
  2. Vyhněte se přetopených a zakouřeným prostorům.
  3. Nastavte klimatizaci v autě tak, aby proud vzduchu nesměřoval přímo do očí.
  4. Při práci na počítači by měl pohled na monitor směřovat mírně dolů. Vzdálenost od obrazovky by měla být 50 až 80 cm.
  5. Často mrkejte, aby slzy mohly zvlhčovat povrch očí v dostatečné míře a po celý den.
  6. Jestliže máte syndrom suchého oka, poraďte se s lékařem či optikem o aplikaci kontaktních čoček.
  7. Noste odpovídající ochranné brýle (sluneční nebo profesionální ochranné brýle).
  8. Dbejte na dostatek vypitých tekutin během celého dne.
  9. Příjem omega-3 a omega-6 mastných kyselin v potravě může očím také pomoci. Tyto mastné kyseliny se nacházejí například ve lněném oleji, tučných rybách, řepkovém oleji či mandlích.
  10. U dekorativní kosmetiky vybírejte spíše tu hypoalergenní. Oční linky nanášejte vždy pod linii řas, ne na okraj víčka. Před spánkem si vždy očistěte oční víčka a řasy správným odličovadlem.

AUDIO: Lékař Pavel Němec z oční kliniky Ústřední vojenská nemocnice Praha poradí, jak používat oční kapky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář