10 největších mýtů o tloustnutí

Pro Ideální postavu se trápíme dietami a dodržujeme různá doporučení. Někdy v dobré víře napácháme více škody než užitku. Které chyby děláme? Po čem vlastně tloustneme? Jaké mýty o jídle nejčastěji kolují?

Mýtus první: Po 17. hodině už nejez!

Hodně lidí si myslí, že když nebudou jíst po 17. hodině, zhubnou. Jenže pokud tělo nedostává svůj příděl živin, začne si vytvářet zásoby na horší časy. Jíst můžeme klidně i večer, ovšem s mírou. Tělo už totiž nepotřebuje tolik energie a její přebytek ukládá do tuků. Večeře by proto měla být lehká a složená spíše z bílkovin, než z cukrů a tuků. Doporučuje se jíst nejpozději 3 hodiny před spaním. Úplné vynechání večeře způsobuje zpomalení metabolismu a únavu.

Mýtus druhý: Kofein a dehydratace

Tvrdí se, že nápoje s kofeinem způsobují dehydrataci, ovšem člověk, který denně pije nápoje s kofeinem, je již na jeho účinky zvyklý a dehydratace nehrozí.   U pravidelných konzumentů se nápoje s kofeinem započítávají k celkovému dennímu příjmu tekutin  ať už jde o kávu, čaj či kolové nápoje.

Mýtus třetí: Po light potravinách zhubneš!

Mylně se domníváme, že light potravin můžeme sníst, kolik hrdlo ráčí. Sice mají často méně tuku, případně cukru, ale některé jejich složky energetický příjem naopak zvyšují (např. zahušťovadla). Neplatí, že místo jedné klasické müsli tyčinky můžu sníst dvě jiné v light verzi.

Jinak je tomu u nealko nápojů. Nápoje se sníženým obsahem cukrů obsahují minimum kalorií, jejich kalorická hodnota je často srovnatelná s vodou. Používají totiž nízkokalorická sladidla s vysokou sladivostí.

Mýtus čtvrtý: Držení hladovek

Hladověním dokonce dochází k nastartování tzv. spořícího metabolismu, který dál blokuje hubnutí. Proto bychom měli jíst menší porce a častěji. Doporučuje se 5, u sportovců i 6 menších jídel denně, v pravidelných intervalech – po 3 až 4 hodinách.

Mýtus pátý: Díky dietám budeme štíhlejší

Krátkodobé diety nikam nevedou. Málokdo má totiž vůli držet dietu delší dobu, a tak se po čase vrátíme ke svým původním stravovacím návykům a shozená kila zase nabereme. Obvykle skončíme ještě s dalšími kily navrch.

Pokud si chceme svou váhu udržet, musíme trvale změnit svůj jídelníček. Když chceme zhubnout dlouhodobě, musíme se připravit, že to bude běh na dlouhou trať. Neobejde se bez tělesné námahy a změny životního stylu.

Mýtus šestý: Konzumací cukrů si zakládáme na cukrovku

Jako cukry se označují jednoduché sacharidy, tedy ty co vnímáme jako sladké. Tělo potřebuje cukry jako zdroj energie pro správnou činnost mozku, ledvin, krevního oběhu a svalové hmoty.

Cukrovku může způsobit dlouhodobá nadměrná konzumace zejména jednoduchých cukrů, zejména pokud tato není vyvážena sportem. Stejná poučka platí ale i pokud přijímáme příliš mnoho tuků. Žádný z extrémů není zdravý.

Mýtus sedmý: Pohyb není potřeba

Pokud chceme zhubnout, aniž bychom sportovali, dochází k hubnutí pomalu a nerovnoměrně. Během sportování tělo rychleji využívá přijatou energii. Navíc dochází k uvolňování endorfinů, hormonů štěstí, které nám zlepší náladu, a je nám lépe.

Sport bychom si měli dopřávat několikrát týdně (minimálně 3x) alespoň po 45 minutách. Nejlepších výsledků docílíme aerobním cvičením, při kterém zapojíme co nejvíce svalových skupin. Jedná se například o běh, plavání, aerobik, rychlou chůzi apod. Při aerobní aktivitě dochází ke spalování tuků, ale zhruba až po 30 – 40 minutách cvičení.

Mýtus osmý: Snídani můžeme klidně vynechat

Někdo si rád přispí a snídani nestíhá, někdo ji vynechává záměrně. Tělo však po ránu potřebuje energii, aby mohlo normálně fungovat. Jinak musí sahat do svých zásob a pracovat v „úsporném režimu“. I když by se na první pohled zdálo, že vypuštění snídaně povede ke štíhlejší postavě, směřuje naopak k nadváze a obezitě.

Jak by tedy měla vypadat zdravá snídaně? Vhodné jsou mléčné výrobky s celozrnnými cereáliemi nebo celozrnné pečivo. K pití si můžeme dopřát čaj, kakao, kávu nebo jiný oblíbený nápoj, klidně i slazený.

Mýtus devátý: Tuky jsou nezdravé a tloustne se po nich

Je pravda, že tuky mají oproti jiným živinám dvojnásobnou kalorickou hodnotu a tím pádem jsou mnohem vydatnější než cukry (sacharidy) a bílkoviny. Spousta lidí se domnívá, že jsou tuky nezdravé, a proto by je měli jíst co nejméně. To je ovšem omyl.

Tuky dodávají našemu tělu v tucích rozpustné vitaminy A, D, E, K. Problém způsobuje hlavně nadměrná konzumace živočišných tuků. Zdraví prospěšné jsou naopak rostlinné tuky a nenasycené mastné kyseliny, obsažené v rybách. Většina lidí konzumuje tuky ve větším množství, než je doporučováno.

Mýtus desátý: Umělá sladidla jsou škodlivá a podporují chuť k jídlu

Žádný výzkum nepotvrdil, že umělá sladidla podporují chuť k jídlu, hlavně na sladké, a jsou zdraví škodlivá. Stejně tak žádný výzkum neprokázal, že by škodila zdraví. Umělá sladidla navíc obsahují minimum kalorií, rádi je konzumují lidé při držení diet.

AUDIO: Důležité je jíst pravidelně a pestrou vyváženou stravu. Člověk by měl vypít alespoň 2 litry vody denně. Vyplatí se sportovat, protože se budeme cítit lépe, než kdybychom se trýznili hlady a drželi diety. Co ještě dodává Pavel Suchánek z Institutu dietologie a výživy v Praze.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář