Trhání zubů nemusí bolet

Naši předkové byli tvrdí lidé – zvládali trhání zubů u kováře bez umrtvení.

Dnes používaná anestetika se rozdělují na celková a lokální. Lokální se používají k místnímu znecitlivění. Umožňují například bezbolestné trhání zubů. Celková se používají k celkové narkóze /umělý spánek/po dobu operace.

Extrakce (trhání) osmiček (třetí stoličky), lidově zvaných zuby moudrosti je častý zákrok. Tento výkon je u většiny pacientů spojen se strachem z průběhu zákroku a z bolesti.  Současná medicína nabízí mnoho možností, jak výkon provést bez bolesti.
U nekomplikovaných extrakcí se využívá lokální anestezie.
Složitější případy, kdy je zub např. vrostlý do kosti, příp. roste proti ostatním zubům, ošetřuje zkušený stomatochirurg. Celý zákrok trvá maximálně hodinu a ve valné většině případů není spojen s delší rekonvalescencí.
Výkon je možné provést v analgosedaci, při které je pacient uveden do stavu podobného spánku, nevnímá bolest a není vystaven zbytečnému stresu.

V dnešní době je snaha o bezbolestnost zákroků. I donedávna velmi citlivá ošetření ( trhání zubů, čištění kanálků) lze dnes provést většinou naprosto bezbolestně.

Před analgosedací nebo celkovou anestézií je zapotřebí absolvovat konzultační návštěvu a  předoperační vyšetření u praktického lékaře.

Zuby moudrosti jsou třetí stálé stoličky, které se lidem prořezávají v dospělosti mezi osmnácti a pětadvaceti lety, odtud také pochází jejich lidový název.
Nejvíce problémů osmičky způsobují, pokud se prořežou jen částečně. Pak se do slizniční kapsy dostávají kousky potravy, které způsobují infekci.

Naši předkové přicházeli o zuby mnohem častěji a dříve než my a osmičky měly za úkol nahrazovat ztracený chrup. Lidská čelist se ale evolucí zmenšuje, a proto se nyní zuby moudrosti nezakládají buď vůbec, nebo se pro nedostatek místa prořezávají problémově.
Zánět se projevuje bolestí, která může zdánlivě připomínat angínu, otokem v oblasti zubu, zvýšenou teplotou, zhoršeným otevíráním úst nebo bolestí vystřelující do ucha. Objevit se může i zápach z úst nebo bolest a otok lymfatických uzlin.
Zuby moudrosti se nejčastěji trhají při lokálním umrtvení..

Nejdůležitější je prevence. Váš stomatolog by vám během standardní prohlídky měl provést rentgenový snímek, který ukáže, zda a jak máte založeny zuby moudrosti.

AUDIO: Je trhání zubů moudrosti bolestivé,na to nám odpovídá MUDr. Edgar Oganessian ze stomatologické kliniky VFN v Praze.


Po trhání zubů omezte drobivá jídla

Po vytržení se doporučuje užívat analgetika proti bolesti, na která jsou pacienti zvyklí. Dále je vhodné první den ránu chladit, nevyplachovat a vyvarovat se drobivému jídlu jako jsou například oříšky, které by se mohly dostat do rány a hojení zkomplikovat.
Chrup by se měl čistit běžným způsobem a od druhého dne je možné ústa vyplachovat odvarem z heřmánku.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář