Virem HIV je celosvětově nakaženo 34 milionu lidí.

Na 1. prosince připadá Světový den boje proti AIDS. HIV/AIDS je jedno z nejzávažnějších onemocnění, které postihuje světovou populaci. Od roku 1981 zemřelo na tuto chorobu již 25 milionů lidí, aktuálně je nakaženo 34 milionů osob. HIV/AIDS je nevyléčitelnou nemocí, jejíž průběh se dá pouze zpomalit a její projevy zmírnit. „V současné době je ve vývoji více než 70 inovativních léčiv a vakcín, které by měly přispět v boji s touto smrtelnou nemocí. Většina z nich je ve druhé fázi klinického testování. Očekáváme, že se k pacientům dostanou do sedmi let,“ uvedl Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).

Syndrom získaného selhání imunity neboli AIDS je nevyléčitelnou, smrtelnou chorobou. Vyvíjí se z retroviru HIV, který infikuje buňky imunitního systému. Infikované buňky oslabují svou činnost nebo zcela odumírají. Čím více se infekce rozšiřuje v organizmu postiženého, tím více je náchylný k infekcím, nádorovým a jiným onemocněním. Nejrozvinutější fáze HIV infekce se nazývá „Syndrom získaného selhání imunity (AIDS)“. „Může to trvat 10 až 15 let, než se u pacienta vyvine z viru HIV infekce AIDS, tzv. antiretrovirální léky mohou proces zpomalit,“ uvedl doc. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D. z Infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Od nakažení po AIDS

Po infikování virem HIV pacient prochází několika stádii choroby. První stádium onemocnění se nazývá primoinfekce a projevuje se bolestí svalů, kloubů, horečkami, únavou a malátností. Po odeznění první fáze nastává tzv. latence, kdy postižený nepociťuje žádné projevy nemoci. Následně dochází ke zduření lymfatických uzlin a snížení výkonnosti imunitního systému. V období selhávání imunitního systému přichází pacient do tzv. symptomatické fáze B HIV infekce. Toto stádium nemoci je doprovázeno horečkami, průjmy, únavou a ztrátou tělesné hmotnosti. Poslední stádium je označováno jako „C“. V této fázi propuká onemocnění AIDS. Nakažený umírá na selhání imunitního systému v důsledku jinak běžně léčitelných chorob, například tuberkulózy.

Antiretrovirální léčiva

Pacientům infikovaným virem HIV jsou podávány tzv. antiretrovirální léky. Jejich hlavním cílem je zpomalit proces šíření viru HIV. Nové výzkumy ukázaly, že užívání antiretrovirotik výrazně snižuje přenos viru HIV a další šíření nemoci. „V současné době farmaceutické firmy pracují na vývoji 70 inovativních léčiv, které jsou pro pacienty novou nadějí,“ vysvětluje Jakub Dvořáček.  

Více informací naleznete na www.aifp.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář